Pytanie
W związku z zasadami opłat za śmieci obowiązującymi od 1 lipca 2013 r. w jednym z naszych punktów śmieci będą odbierane raz w miesiącu, natomiast opłata za gospodarowanie odpadami będzie uiszczana raz na kwartał -do 15. dnia ostatniego miesiąca w danym kwartale (tj. za I kwartał do 15 marca; za II kwartał do 15 czerwca). Opłaty zostały naliczone na podstawie deklaracji i nasza spółka nie będzie otrzymywała faktur.
W związku z tym, że znamy miesięczną wartość gospodarowania odpadami, czy powinniśmy miesięcznie księgować koszty podatkowe międzyokresowo, czy kosztem podatkowym dla nas jest dopiero moment dokonania zapłaty?
Odpowiedź
Koszty opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi są podatkowymi kosztami uzyskania przychodów w dacie, w której – na podstawie powyższej deklaracji - zostanie dokonany dotyczący ich zapis w księgach rachunkowych (z wyjątkiem sytuacji, gdy jest to zapis ujmujący koszty przedmiotowych opłat jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów). Nie ma potrzeby czekać z zaliczeniem do kosztów uzyskania przychodów tych opłat do momentu ich zapłaty (przepisy u.p.d.o.p. nie nakazują tych kosztów zaliczać do kosztów uzyskania przychodów metodą kasową.
Czytaj też: Odbiór, transport i zagospodarowanie odpadów kosztują najwięcej
Uzasadnienie
Ponoszone przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych koszty dzielą się na koszty bezpośrednio związane z przychodami oraz koszty inne niż bezpośrednio (a więc pośrednio) związane z przychodami. Koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącalne, co do zasady, w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody (zob. art. 15 ust. 4 ustawy z 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - dalej u.p.d.o.p.). Natomiast koszty uzyskania przychodów inne niż bezpośrednio związane z przychodami są potrącalne, co do zasady, w dacie ich poniesienia (zob. art. 15 ust. 4d u.p.d.o.p.).
Koszty opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi (tzw. opłat za śmieci) należą do przychodów innych niż bezpośrednio związane z przychodami, a więc do kosztów potrącalnych w dacie ich poniesienia, tj. w dniu, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów (zob. art. 15 ust. 4e u.p.d.o.p.). W orzecznictwie sądów administracyjnych dominuje przy tym stanowisko, że określenie "dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych" oznacza dzień faktycznego dokonania zapisu w księgach rachunkowych (zob. przykładowo wyrok NSA z 18 maja 2010 r. - II FSK 942/09, wyrok NSA z 20 lipca 2011 r. - II FSK 414/10, wyrok WSA w Krakowie z 27 września 2012 r. - I SA/Kr 669/12, wyrok NSA z 14 grudnia 2012 r. - II FSK 861/11 czy wyrok WSA w Warszawie z 15 stycznia 2013 r. - III SA/Wa 2002/12).
Mając to na uwadze wyjaśnić pragnę, że podstawą ujęcia opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi w księgach rachunkowych jest deklaracja o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi (tzw. deklaracja śmieciowa). A zatem koszty opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi są podatkowymi kosztami uzyskania przychodów w dacie, w której – na podstawie powyższej deklaracji - zostanie dokonany dotyczący ich zapis w księgach rachunkowych (z wyjątkiem sytuacji, gdy jest to zapis ujmujący koszty przedmiotowych opłat jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów). Nie ma potrzeby czekać z zaliczeniem do kosztów uzyskania przychodów tych opłat do momentu ich zapłaty (przepisy u.p.d.o.p. nie nakazują tych kosztów zaliczać do kosztów uzyskania przychodów metodą kasową.
W uzupełnieniu pragnę wyjaśnić, że odsetki za nieterminowe regulowanie opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi nie stanowią podatkowych kosztów uzyskania przychodów. Do opłat takich stosuje się bowiem przepisy Ordynacji podatkowej (zob. art. 6q ust. 1 ustawy z 13.09.1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, zaś na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 21 u.p.d.o.p. nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowych wpłat należności budżetowych i innych należności, do których stosuje się przepisy Ordynacji podatkowej.