Ograniczenia w zaliczaniu kosztów finansowania dłużnego do kosztów podatkowych uległy istotnej zmianie od 1.01.2018 r. Ich analizie poświęcono opublikowany w czerwcowym numerze Przeglądu Podatkowego artykuł pt. Ograniczenia kosztów finansowania dłużnego od 1.01.2018 r. Z tą datą bowiem w miejsce dwóch różnych metod obliczania skutków podatkowych tzw. cienkiej kapitalizacji (metody podstawowej i metody alternatywnej) wprowadzono jednolitą metodę, która wynika ze zmienionego art. 15c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Regulacje mające na celu przeciwdziałanie niedostatecznej kapitalizacji po raz pierwszy zostały wprowadzone do ustawy o CIT w 1999 r. Wyłączono wtedy z kosztów podatkowych odsetki od pożyczek zaciągniętych od podmiotów powiązanych, jeśli zadłużenie wobec tych podmiotów przekraczało trzykrotność skorygowanej wartości kapitału zakładowego podatnika. Na przestrzeni lat przepisy te były modyfikowane, w szczególności poprzez objęcie nimi od 2005 r. spółek mających za udziałowców polskich rezydentów podatkowych, a od 2015 r. – poprzez objęcie ograniczeniami odsetek od pożyczek udzielonych przez podmioty powiązane z podatnikiem pośrednio (tzw. metoda podstawowa). W 2015 r. wprowadzono możliwość wyboru przez podatnika metody ograniczeń potrącalności odsetek odnoszącej się do relacji zadłużenia i kapitału własnego – tzw. alternatywnej metody odnoszącej się do wartości podatkowej aktywów oraz zysku operacyjnego. Alternatywna metoda nie cieszyła się jednak wśród podatników popularnością.
LEX Biblioteka Podatkowa >>
W artykule autorzy przedstawiają genezę zmiany dotychczasowego modelu ograniczeń potrącalności odsetek opartego na relacji kapitału własnego i zadłużenia podatnika wobec podmiotów powiązanych na nowy model odnoszący się do EBITDA podatnika. Analizują także nowe zasady ustalania limitu kosztów finansowania dłużnego oraz poddają je krytycznej ocenie.
O tym, czy znajdzie zastosowanie wyłączenie możliwości zaliczania do kosztów uzyskania przychodów niektórych odsetek od pożyczek, przeczytasz także w procedurze pt. Wyłączenie możliwości zaliczania do KUP niektórych odsetek od pożyczek. >>
Więcej w czerwcowym numerze Przeglądu Podatkowego >>
Koszty finansowania dłużnego źródłem problemów
Wprowadzone w tym roku przepisy dot. kosztów podatkowych znacząco utrudniły rozliczanie finansowania dłużnego w grupach podatkowych. Ograniczenia w potrącalności kosztów są krytykowane przez ekspertów. Źródłem problemów jest m.in. wskaźnik EBITDA.