Pytanie
Na kiedy przypada termin przedawnienia się kosztów egzekucyjnych dotyczących zaległości podatkowych?
Odpowiedź
Termin przedawnienia się kosztów egzekucyjnych dotyczących zaległości podatkowych przedawnia się z upływem przedawnienia tej zaległości podatkowej.
Uzasadnienie
Zgodnie z art. 59 § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa - dalej o.p., postępowanie egzekucyjne umarza się, jeżeli obowiązek nie jest wymagalny, został umorzony lub wygasł z innego powodu albo jeżeli obowiązek nie istniał.
Na gruncie powyższej Regulacji Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku z 24 lutego 2011 r., III SA/Wr 860/10 stwierdził, że "koszty egzekucyjne pozostają w ścisłym związku z egzekwowaną należnością i są dochodzone w ramach zasadniczego postępowania egzekucyjnego. Tym samym, jak słusznie podkreślono w motywach powołanego wyroku WSA w Warszawie, III SA/Wa 4190/06 (por. także S. Babiarz w S. Babiarz,B. Dauter, M.Niezgódka-Medek "Koszty postępowania w sprawach administracyjnych i sądowoadministracyjnych", wydanie 2, Warszawa 2009, Wyd. LexisNexis., str. 398) – jeżeli ze względu na wygaśnięcie obowiązku administracyjnego postępowanie egzekucyjne zostanie umorzone, brak jest podstawy prawnej do samodzielnego prowadzenia postępowania w stosunku do związanych z dochodzoną należnością kosztami egzekucyjnymi.
Konkludując sąd administracyjny uznał, że jeżeli doszło do umorzenia zaległości podatkowych na podstawie decyzji wydanej w postępowaniu restrukturyzacyjnym (takiego postępowania dotyczyła sprawa), postępowanie egzekucyjne podlega umorzeniu na zasadzie art. 59 § 1 pkt 2 u.p.e.a. ze względu na ustanie obowiązku podatkowego podlegającego egzekucji".
Odnosząc powyższe rozstrzygnięcie do Państwa pytania uznać należy, że termin przedawnienia się kosztów egzekucyjnych dotyczących zaległości podatkowych przedawnia się z upływem przedawnienia tej zaległości podatkowej.
Odpowiedź pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego
Dowiedz się więcej z książki | |
Ordynacja podatkowa. Komentarz
|