Nie ulega wątpliwości, iż korekta importu usług powinna być udokumentowana fakturą wewnętrzną korygującą sporządzoną w oparciu o otrzymany dokument potwierdzający przez świadczącego usługę okoliczności powodujące konieczność korekty pierwotnie dokonanych transakcji.
Należy tu zauważyć, że zarówno w przypadku faktur wewnętrznych, jak i faktur wewnętrznych korygujących wystawca faktury nie przesyła jej do żadnego innego podmiotu, zatem wystawca faktury jest równocześnie jej odbiorcą.
Nie można zatem otrzymać potwierdzenia odbioru wewnętrznej faktury korygującej. Jednak nie znaczy to że faktury wewnętrzne nie były wprowadzone do obrotu prawnego. Jeżeli były one ujęte w rejestrze sprzedaży i na ich podstawie były wypełnione deklaracje VAT, to należy uznać, że weszły do obrotu prawnego. Tutaj okoliczności wystawiania wewnętrznej faktury korygującej wykluczają możliwość otrzymania potwierdzenia jej doręczenia.
Faktury korygujące można podzielić na te, które powodują zmniejszenie obrotu i kwoty podatku należnego oraz na te, w wyniku których wystawienia wartość obrotu i kwoty podatku należnego ulega podwyższeniu.
W przypadku wewnętrznych faktur korygujących zwiększających podstawę opodatkowania i kwotę podatku należnego należy co do zasady odnieść się do momentu powstania obowiązku podatkowego w imporcie usług.
Zatem w przypadku konieczności podwyższenia obrotu i kwoty podatku z danej transakcji należy skorygować obrót w rozliczeniu za okres, w którym, zgodnie z przepisami powstał obowiązek podatkowy. W szczególności będzie tak w przypadku, gdy zmiana wartości importu usług jest skutkiem okoliczności istniejących już w chwili wystawiania faktury pierwotnej (np. błąd, pomyłka wystawiającego pierwotną fakturę).
Jedynie na zasadzie wyjątku dopuszcza się skorygowanie obrotu w rozliczeniu za okres, w którym otrzymano fakturę korygującą, w sytuacji, gdy zmiana wartości importu usług jest skutkiem czynności mających miejsce po wystawieniu pierwotnej faktury, okoliczności wpływające na zmianę obrotu nie były w żaden sposób znane ani możliwe do przewidzenia w momencie dokonywania transakcji.
Wynika z powyższego, że w każdym przypadku, gdy mamy do czynienia z korektą VAT z tytułu importu usług należy zbadać i wziąć pod uwagę wszystkie okoliczności sprawy mające wpływ na wystawienie korekty faktury.
Natomiast w przypadku faktury powodującej zmniejszenie obrotu i kwoty podatku należnego podatnik powinien zmniejszyć dokonać korekty odstawy opodatkowania importu usług. Korekty tej należy dokonać poprzez wystawienie wewnętrznej faktury korygującej zmniejszającej wartość podatku należnego z tytułu importu usług i rozliczenie jej za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę korygującą od usługodawcy zagranicznego.
Cały komentarz dostepny jest w Vademecum Głównego Księgowego