Najważniejszą ustawą z pakietu jest Prawo przedsiębiorców. Ma zastąpić obowiązującą obecnie ustawę z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej. Za jej przyjęciem głosowało 286 posłów, przeciw było 124, cztery osoby wstrzymały się od głosu.
Udogodnienia w prowadzeniu biznesu
Jedną w najważniejszych wydaje się zasada, zgodnie z którą, co nie jest prawem zabronione, będzie dozwolone, oraz reguła domniemania uczciwości przedsiębiorcy i rozstrzygania wątpliwości faktycznych na jego korzyść.
Konstytucja biznesu zakłada również wprowadzenie ulgi na start. Ma ona polegać na zwolnieniu początkującego przedsiębiorcy z obowiązku płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez pierwsze pół roku prowadzenia działalności gospodarczej. Ponadto zniknąć ma również obowiązek posługiwania się w kontaktach z urzędami numerem REGON. W większości przypadków dla identyfikacji wystarczającym będzie NIP.
Działalność nieewidencjonowana
Przyjęta ustawa – Prawo przedsiębiorców wprowadza nową instytucję działalności nieewidencjonowanej. Będzie to działalność wykonywana przez osobę fizyczną, której przychód z tego tytułu nie przekroczy w żadnym miesiącu połowy kwoty minimalnego wynagrodzenia, i która w okresie ostatnich 60 miesięcy nie wykonywała działalności gospodarczej.
Izabela Rutkowska, doradca podatkowy, prowadząca własną kancelarię prawną, na uchwalone zmiany patrzy pozytywnie. Zaznacza jednak, że z pełną oceną trzeba poczekać do czasu, gdy nowe przepisy zaczną być stosowane. Przypomina, że z praktycznym stosowaniem chociażby zasady rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatników z ordynacji podatkowej jest wiele problemów. Eksperta docenia jednak udogodnienie w postaci zwolnienia z obowiązku płacenia składek w pierwszym etapie prowadzenia firmy.
Ekspertka dostrzega jednak problem w nieewidencjonowanej działalności. Podkreśla, że instytucja ta może być wykorzystywana do działalności w szarej strefie. Zwraca uwagę, że nie trzeba będzie rejestrować firmy, jeśli miesięczne przychody będą niższe niż 1050 zł (połowa najniższego wynagrodzenia). Problemem może być jednak udowodnienie wysokości przychodu. Osobnym pytaniem pozostaje również kwestia opodatkowania przychodu z nieewidencjonowanej działalności. Ustawa nie rozstrzyga tej kwestii. Zdaniem Izabeli Rutkowskiej będzie to przychód z innych źródeł.
Na tzw. konstytucję biznesu składa się pakiet ustaw dotyczących zmian w prawie gospodarczym: Prawa przedsiębiorców, ustawy o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców, ustawy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy, ustawy o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium RP, ustawy – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo przedsiębiorców oraz inne ustawy dotyczące działalności gospodarczej.
Konstytucja biznesu uchwalona
Sejm uchwalił w piątek pakiet ustaw mających na celu ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej. Wprowadzi on m.in. zasadę domniemania uczciwości przedsiębiorcy i rozstrzygania wątpliwości na jego korzyść. Nowością będzie również instytucja nierejestrowanej działalności gospodarczej.