Dochód uzyskiwany z działalności prowadzonej przez spółki kapitałowe (spółkę z o.o. i spółkę akcyjną) podlega dwupoziomowemu opodatkowaniu - początkowo na poziomie spółki, a następnie, w przypadku uzyskania przez udziałowca (akcjonariusza) tej spółki dochodu realizowanego poprzez wypłatę dywidendy, podatek pobierany jest także od jego dochodów.
W przypadku spółek osobowych, w tym SKA, przyjęte w polskim systemie podatkowy rozwiązanie zakłada transparentność tych spółek, co sprawia, że dochody uzyskane z prowadzonej przez nie działalności nie podlegają opodatkowaniu na poziomie spółki. Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wspólnicy tych spółek.
Zgodnie z uchwałą przyjętą przez NSA w składzie 7 sędziów 16 stycznia 2012 r. (II FPS 1/11), akcjonariusz spółki komandytowo-akcyjnej nie jest zobowiązany do odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy w trakcie bieżącej działalności spółki. Obowiązek wpłacenia przez niego zaliczki powstaje jedynie w miesiącu faktycznego otrzymania przez niego przychodu z podziału zysku lub w przypadku otrzymania dywidendy zaliczkowej w trakcie roku. Stawia to akcjonariuszy w sytuacji uprzywilejowanej zarówno w stosunku do komplementariuszy SKA, jak i wspólników innych spółek osobowych.
O atrakcyjności tej preferencji świadczy szybki wzrost liczby działających spółek tego typu. W ciągu ostatniego półtora roku powstało ok 1,4 tys. takich podmiotów, co stanowi 66 proc. wszystkich SKA.
Przygotowany projekt zakłada objęcie od 1 stycznia 2013 r. spółek komandytowo-akcyjnych zakresem podmiotowym ustawy o CIT, czego konsekwencją będzie wprowadzenie dwóch poziomów opodatkowania wypracowanego przez nie dochodu, podobnie jak ma to miejsce w odniesieniu do spółek kapitałowych. Wspólnicy SKA, zarówno jej akcjonariusz jak i komplementariusz zostaną opodatkowani od faktycznie uzyskanego przez nich dochodu z uczestnictwa w zysku spółki.
Szacuje się, że objęcie spółek komandytowo-akcyjnych podatkiem dochodowym od osób prawnych wpłynie na wzrost dochodów sektora finansów publicznych z tytułu tego podatku w kwocie 260 mln zł.
Czytaj także:
Opublikowano projekt nowelizacji ustawy o CIT i ustawy o PIT