Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2010 r. Nr 95, poz. 613) zakresem przedmiotowym podatku od nieruchomości objęte są m.in. budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Ustawa podatkowa w zakresie rozumienia pojęcia „budowla” odsyła do przepisów Prawa budowlanego.
Jak wyjaśnił Minister Finansów montaż wolnostojących kolektorów słonecznych nie wiąże się z powstaniem części budowlanych, które można by uznać za budowle. Realizacja wolnostojących kolektorów słonecznych związana jest z wykonaniem robót budowlanych, a nie obiektu budowlanego (budowli).
Resort finansów podkreślił, że ocena czy w praktyce dany obiekt stanowi budowlę, czy też nie, wymaga uzyskania kompleksowej wiedzy na jego temat. W związku z tym wójt, burmistrz lub prezydent miasta jako organ podatkowy właściwy w sprawach podatku od nieruchomości może w przypadku wątpliwości powołać biegłego, który wyda opinię w tej sprawie.
Kolektory słoneczne nie są opodatkowane podatkiem od nieruchomości
Kolektory słoneczne montowane na farmach fotowoltaicznych nie są budowlami w rozumieniu przepisów prawa budowlanego, a zatem nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości - wyjaśnił Minister Finansów w odpowiedzi na interpelację poselska nr 13671/13.