We wtorek rząd przyjął założenia do projektu nowelizacji Ordynacji podatkowej które przewidują m.in. wprowadzenie tzw. klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania. Celem zmian, jak wskazano w uzasadnieniu, jest „przeciwdziałanie praktykom agresywnego planowania podatkowego, powodującym unikanie opodatkowania”.
Zobacz: Rząd przyjął projekt zmian w Ordynacji podatkowej >>
Zdaniem eksperta, wejście w życie przepisów związanych z tą instytucją jest kwestią czasu, dlatego w trakcie tworzenia tych przepisów należy szczególną uwagę zwrócić na proces legislacyjny i dokładnie przyglądać się przedstawianym propozycjom zmian. Jest to tym ważniejsze, że istnieje ryzyko, iż prowadzone w tak szybkim tempie prace będą skutkowały niską jakością zaproponowanych rozwiązań prawnych i w przyszłości ponownie zostaną ocenione przez Trybunał Konstytucyjny za niedopuszczalne.
Zobacz: Projektowana przez MF klauzula może być niekonstytucyjna >>
Wątpliwości eksperta budzi także kwestia przyszłego stosowanie klauzuli przez organy podatkowe. Przy obecnym nastawieniu fiskusa do przedsiębiorców można się obawiać, czy nowe rozwiązania będą prawidłowo zastosowane. Jeśli nie, może to negatywnie wpłynąć na konkurencyjność przedsiębiorstw i ich prawidłowe funkcjonowanie.