Odpowiedź:
Warunki dokonania odliczenia podatku to powstanie u podatnika (sprzedawcy) obowiązku podatkowego oraz otrzymanie (posiadanie) przez podatnika faktury.
Uzasadnienie:
Z pytania wynika, że podatnik w maju otrzymał fakturę zaliczkową dotyczącą zakupu maszyny produkcyjnej objętej dotacją. VAT został zapłacony w maju, natomiast wartość netto faktury z kredytu inwestycyjnego w czerwcu.
Czyli podatnik zapłacił tytułem zaliczki najpierw VAT (w maju), a następnie wartość netto (w czerwcu).
W pierwszej kolejności należy wskazać, że stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2016 r. poz. 710 ze zm.) – dalej u.p.t.u. – w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Czyli jeśli tylko zakup towaru lub usługi jest związany ze sprzedażą opodatkowaną podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego faktury dokumentującej taki zakup.
Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. b u.p.t.u. kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika potwierdzających dokonanie (wpłatę) zaliczki, jeżeli wiązała się ona z powstaniem obowiązku podatkowego.
Z pytania wynika, że podatnik płaci zaliczkę na poczet zakupu maszyny produkcyjnej.
Po drugie zgodnie z art. 86 ust. 10 u.p.t.u. prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy.
Stosownie do art. 86 ust. 10b pkt 1 u.p.t.u. prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego co do zasady powstaje nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę.
Jak wynika z art. 86 ust. 10c u.p.t.u. przepis ust. 10 (czyli zasadę przy prawie do odliczenia powstanie u podatnika (sprzedawcy) obowiązku podatkowego) stosuje się odpowiednio do całości lub części zapłaty uiszczanej przed dokonaniem dostawy lub wykonaniem usługi.
Zatem warunki dokonania odliczenia podatku to powstanie u podatnika (sprzedawcy) obowiązku podatkowego oraz otrzymanie (posiadanie) przez podatnika faktury.
Zgodnie z art. 19a ust. 8 u.p.t.u., jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, wkład budowlany lub mieszkaniowy przed ustanowieniem spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty.
Wynika z powyższego, że otrzymanie zaliczki skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego.
Tu w opisanej sytuacji zapłata całej zaliczki miała miejsce dopiero w czerwcu (VAT i kwota netto), fakturę na zaliczkę podatnik otrzymał w maju. Należałoby zatem uznać, że podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego w czerwcu.
Piotr Kłos, autor współpracuje z publikacją Vademecum Doradcy Podatkowego
Odpowiedzi udzielono 27.06.2017 r.
Kiedy przysługuje prawo do odliczenia VAT od otrzymanej faktury zaliczkowej dotyczącej zakupu objętego dotacją?
Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Doradcy PodatkowegoPytanie pochodzi z publikacji Vademecum Doradcy Podatkowego Otrzymaliśmy w maju 2017 r. fakturę zaliczkową dotyczącą zakupu maszyny produkcyjnej objętej dotacją. VAT został zapłacony w maju 2017 r., natomiast wartość netto faktury z kredytu inwestycyjnego w czerwcu 2017 r. Z kredytu finansowane są wydatki netto. Podlega on spłacie z otrzymanej dotacji. Kiedy podlega odliczeniu VAT?