Czy od zakupów od lipca 2017 roku całość podatku naliczonego może być odliczana (zaprzestanie liczenia proporcji)? Czy faktury za czerwiec 2017 roku otrzymane w lipcu 2017 roku będą objęte proporcją?

Odpowiedź:

Korekty podatku odliczonego według proporcji dokonuje się jednorazowo w deklaracji podatkowej składanej za pierwszy okres rozliczeniowy roku następującego po roku podatkowym. Tak więc, nie ma możliwości dokonania wcześniejszej korekty. Jeśli jednak firma wykonuje jedynie czynności opodatkowane, to nie powinna stosować proporcji, gdyż nabywane towary i usług będą służyły działalności opodatkowanej. Tym samym, możliwe jest odliczenie całej kwoty podatku. Odliczenie podatku wg ustalonej proporcji ma miejsce jedynie w sytuacji, gdy podatnik nie jest w stanie wyodrębnić nabytej usługi lub towaru jedynie do czynności opodatkowanych lub zwolnionych. Jeśli taka możliwość istnieje nie stosuje się odliczenia proporcjonalnego (art. 90 ust. 2 u.p.t.u.), lecz odliczenie częściowe (art. 90 ust. 1 u.p.t.u.).

Uzasadnienie:

W pierwszej kolejności należy zaznaczyć, że w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego (art. 90 ust. 1 ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2017 r. poz. 1221) – dalej u.p.t.u.

Natomiast, jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego (art. 90 ust. 2 u.p.t.u.).

Z powyższych przepisów wynika, że jeśli podatnik dokonuje sprzedaży opodatkowanej i zwolnionej, powinien w pierwszym rzędzie przyporządkować podatek naliczony do odpowiedniej sprzedaży (odliczenie częściowe). Dopiero jeśli nie ma takiej możliwości, powinien zastosować odliczenie proporcjonalne (por. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 17.09.2012 r., nr  IPTPP1/443-515/12-4/AK).

Korekty podatku odliczonego według proporcji dokonuje się jednorazowo w deklaracji podatkowej składanej za pierwszy okres rozliczeniowy roku następującego po roku podatkowym (art. 91 ust. 1-3 u.p.t.u.). Tak więc, nie ma możliwości dokonania wcześniejszej korekty. Jeśli jednak firma wykonuje jedynie czynności opodatkowane, to nie powinna stosować proporcji, gdyż nabywane towary i usług będą służyły działalności opodatkowanej. Tym samym, możliwe jest odliczenie całej kwoty podatku. Odliczenie podatku wg ustalonej proporcji ma miejsce jedynie w sytuacji, gdy podatnik nie jest w stanie wyodrębnić nabytej usługi lub towaru jedynie do czynności opodatkowanych lub zwolnionych. Jeśli taka możliwość istnieje, nie stosuje się odliczenia proporcjonalnego (art. 90 ust. 2 u.p.t.u.), lecz odliczenie częściowe (art. 90 ust. 1 u.p.t.u.).

Mariusz Jabłoński, autor współpracuje z publikacją Vademecum Doradcy Podatkowego
Odpowiedzi udzielono 11.07.2017 r.

 

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Vademecum Doradcy Podatkowego
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów