Odpowiedź:
Należne, jak i otrzymane odsetki od udzielonej pożyczki, zalicza się do przychodów finansowych.

Uzasadnienie:
Z punktu widzenia przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 330 z późn. zm.) - dalej u.o.r. - należne, jak i otrzymane odsetki od udzielonej pożyczki, zalicza się do przychodów finansowych i ewidencjonuje na koncie ustalonym w ZPK, np. o symbolu 751 Odsetki uzyskane i zarachowane.
W ustawie o rachunkowości nie ma w zasadzie definicji przychodów i kosztów finansowych. Jednakże zgodnie z art. 42 ust. 3 u.o.r. wynik operacji finansowych stanowi różnicę między przychodami finansowymi, w szczególności z tytułu dywidend (udziałów w zyskach), odsetek, zysków ze zbycia oraz aktualizacji wartości inwestycji innych niż wymienione w art. 28 ust. 1 pkt 1a u.o.r., nadwyżki dodatnich różnic kursowych nad ujemnymi, a kosztami finansowymi, w szczególności z tytułu odsetek, strat ze zbycia oraz aktualizacji wartości inwestycji innych niż wymienione w art. 28 ust. 1 pkt 1a u.o.r., nadwyżki ujemnych różnic kursowych nad dodatnimi, z wyjątkiem odsetek, prowizji, dodatnich i ujemnych różnic kursowych, o których mowa w art. 28 ust. 4 i ust. 8 pkt 2 u.o.r.
Przypadek określony w art. 28 ust. 4 u.o.r. dotyczy przypadku konieczności długotrwałego przygotowania towaru lub produktu do sprzedaży bądź długim okresem wytwarzania produktu, gdy cenę nabycia lub koszt wytworzenia można zwiększyć o koszty obsługi zobowiązań zaciągniętych w celu finansowania zapasu towarów lub produktów w okresie ich przygotowania do sprzedaży bądź wytworzenia i związanych z nimi różnic kursowych, pomniejszone o przychody z tego tytułu.
Drugi przypadek dotyczy zwiększenia ceny nabycia i koszt wytworzenia środków trwałych w budowie, środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych m.in. o koszt obsługi zobowiązań zaciągniętych w celu ich finansowania (odsetki i prowizja) oraz związane z tym kosztem obsługi zobowiązań różnice kursowe, przy pomniejszeniu ceny nabycia lub kosztu wytworzenia o przychody z tego tytułu.
Jak widać, zastrzeżenia wynikające z treści art. 42 ust. 3 u.o.r. nie mają znaczenia w opisanej sytuacji. Z przytoczonego przepisu jasno wynika, że otrzymane odsetki, nie tylko z tytułu oprocentowania pożyczek, zalicza się do przychodów finansowych, natomiast odsetki płacone przez jednostkę – do kosztów finansowych.

Tadeusz Waślicki, autor współpracuje z publikacją Vademecum Doradcy Podatkowego
Odpowiedzi udzielono 2.09.2015 r.