Odpowiedź:

Wypłacający odsetki powinien pobrać podatek u źródła. Krajowy podatnik powinien uwzględnić przychód w polskim zeznaniu, ale również zastosować klauzulę unikania podwójnego opodatkowania.

Uzasadnienie:

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2016 r. poz. 1888 ze zm.) – dalej u.p.d.o.p. podatnicy, jeżeli mają siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (rezydenci), podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania. To oznacza, że odsetki uzyskane przez polskiego rezydenta za granicą, bez względu na wysokość przychodu, winny być rozliczone w polskim podatku. Z kolei po stronie wypłacającego, zapewne wystąpi obowiązek płatniczy w tamtejszym podatku dochodowym. Jeżeli polski podatnik dostarczy wypłacającemu polski certyfikat rezydencji, wówczas ten będzie zobligowany do odwołania się do umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Według takiej, wypłacający pobierze 5% podatek dochodowy – patrz art. 11 ust. 2 (brak podstaw do zastosowania ust. 3) umowy z 13.02.2002 r. między Rzeczpospolitą Polską a Królestwem Niderlandów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylania się od opodatkowania w zakresie podatków dochodowych (Dz.U. z 2003 r. poz. 2120) – dalej umowa. Przychód taki powinien być opodatkowany w Polsce a następnie od polskiego podatku odliczana jest odpowiednia (proporcjonalna) część podatku pobranego w Holandii (art. 23 ust. 5 umowy oraz art. 20 u.p.d.o.p.). Zatem konieczne jest dokonanie rozliczenia odsetek w zeznaniu rocznym. 

Radosław Kowalski, autor współpracuje z publikacją Vademecum Doradcy Podatkowego
Odpowiedzi udzielono 18.04.2017 r.
 

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Vademecum Doradcy Podatkowego
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów