Odpowiedź:
Koszty zaniechanych inwestycji potrącalne są w dacie zbycia inwestycji.
Uzasadnienie:
Art 15 ust. 4f ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 851 z późn. zm.) – dalej u.p.d.o.p. stanowi, że koszty zaniechanych inwestycji potrącalne są w w dacie zbycia inwestycji lub ich likwidacji. Pod pojęciem takiej inwestycji należy rozumieć środki trwałe w budowie w rozumieniu przepisów o rachunkowości (art. 4a ust. 1 u.p.d.o.p.). Art. 3 ust. 1 pkt 16 ustawy z 26 lipca 1991 o rachunkowości (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 330 z późn. zm.) precyzuje zaś, że pod tym pojęciem rozumie się zaliczane do aktywów trwałych środki trwałe w okresie ich budowy, montażu lub ulepszenia już istniejącego środka trwałego. W efekcie do zaniechanych inwestycji należy zaliczyć również ulepszane nieruchomości stanowiące środki trwałe.
W efekcie zbycie nakładów inwestycyjnych na nieruchomości w momencie sprzedaży będzie generowało przychód ze sprzedaży nieruchomości, jednak równocześnie zgromadzone na koncie księgowym nakłady będą mogły zostać zaliczone do kosztów podatkowych.
Krzysztof Klimek, autor współpracuje z publikacją Vademecum Doradcy Podatkowego
Odpowiedzi udzielono 20.07.2015 r.
Kiedy koszty zaniechanych inwestycji są potrącalne?
Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Doradcy PodatkowegoSpółka ponosiła nakłady inwestycyjne na modernizację nieruchomości, których wartość gromadziła na koncie księgowym. W trakcie modernizacji sprzedała nieruchomość, a koszty poniesione na jej modernizację nie zwiększyły wartości obiektu, gdyż cały proces modernizacji nie został zakończony.Jak potraktować nakłady inwestycyjne w momencie sprzedaży?