W toku śledztwa ustalono już mechanizm działania jednej z karuzel podatkowych, która dotyczyła obrotu dyskami twardymi oraz żarówkami LED. Towar pojawiał się faktycznie w Polsce, gdzie był składowany w jednym magazynie. W ramach szeregu transakcji przechodził przez kilka podmiotów założonych i prowadzonych przez tzw. słupy – obywateli Węgier i Polski. Finalnie towar trafiał do tzw. brokerów, a więc dużych firm rzeczywiście prowadzących działalność, które następnie sprzedawały go ponownie za granicę – m.in. do tych samych firm, z których był sprowadzany. Następnie brokerzy występowali o zwrot VAT.
W ten sposób doszło do nienależnego zwrotu podatku VAT na kwotę blisko 1 miliona złotych. Dodatkowo firmy – słupy, wystawiały w dużej liczbie faktury VAT, od których nie zapłaciły należnego podatku. W ten sposób trzem firmom - słupom już naliczono kwoty uszczuplenia do zwrotu w łącznej wysokości przekraczającej 90 milionów złotych (po 30 milionów złotych na firmę).
Ustalenia poczynione w toku śledztwa pozwoliły na zatrzymanie siedmiu osób, którym zarzucono udział w zorganizowanej grupie przestępczej w ramach karuzeli podatkowej oraz dokonanie transakcji mających na celu wyłudzenie podatku VAT. Sąd zastosował tymczasowe aresztowanie wobec czterech podejrzanych. Wobec trzech prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych. W toku czynności z podejrzanymi zajęto, celem zabezpieczenia przyszłych kar, mienie ruchome w postaci samochodów osobowych, pieniędzy w walucie polskiej i zagranicznej oraz biżuterii.