Prawa i obowiązki podatników rozliczających się na karcie podatkowej przedstawia Krzysztof Klimek w komentarzu opublikowanym w programie Vademecum Głównego Księgowego.
Prawa i obowiązki przed doręczeniem decyzji o karcie podatkowej
Podatnicy prowadzący działalność opodatkowaną w formie karty podatkowej są zwolnieni od obowiązku prowadzenia ksiąg, składania zeznań podatkowych oraz wpłacania zaliczek na podatek dochodowy. Zobowiązani są jedynie wydawać na żądanie klienta rachunki i faktury stwierdzające sprzedaż towaru lub wykonanie usługi oraz przechowywać ich kopie.
Niemniej jednak przed doręczeniem decyzji o karcie podatkowej (nie dłużej niż przez 4 miesiące) zwolnień tych się nie stosuje. Podatnicy ci, oczekując na decyzję, są zobowiązani prowadzić dotychczasową rachunkowość podatkową (np. PKPiR), a rozpoczynający działalność gospodarczą - PKPiR na zasadach ogólnych. Regulacja ta dla podatników jest wbrew pozorom korzystna – pozwala bowiem prowadzić im działalność w warunkach stabilizacji podatkowej, a kwoty podatku dochodowego zapłacone przed doręczeniem decyzji i tak zalicza się na poczet karty podatkowej.
Prawa i obowiązki po doręczeniu negatywnej decyzji o karcie podatkowej
Decyzja w przedmiocie karty podatkowej może być odmowna, gdy organ podatkowy stwierdzi brak warunków do zastosowania opodatkowania w tej formie lub pozytywna, ustalająca wysokość podatku dochodowego w formie karty podatkowej.
W przypadku decyzji negatywnej podatnik ma obowiązek wybrać inną formę opodatkowania:
1) ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, jeżeli spełnia warunki określone dla podatników ryczałtu,
2) podatek dochodowy na ogólnych zasadach.
Dalej idą obowiązki podatnika, jeśli utracił wskutek wydania decyzji prawo do karty podatkowej – musi bowiem założyć odpowiednie księgi i ewidencje poczynając od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym została doręczona decyzja negatywna. Jak wspomniałem podatnicy, którzy oczekują na pierwszą decyzję obowiązani są do prowadzenia dotychczasowych ewidencji, uzyskując decyzję odmowną kontynuują więc zaprowadzone urządzenia.
Prawa i obowiązki po doręczeniu pozytywnej decyzji o karcie podatkowej
W przypadku natomiast decyzji pozytywnej podatnik zaczyna odprowadzać ustalony w niej podatek, dotychczas zapłacony w roku podatkowym podatek dochodowy ma prawo zaliczyć na poczet karty podatkowej. Co więcej, po otrzymaniu decyzji pozytywnej podatnik może jeszcze zmienić zdanie. Może bowiem zrzec się opodatkowania w formie karty podatkowej w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji ustalającej jej wysokość.
W przypadku decyzji zrzeczenia się karty podatnik ma obowiązek wybrać inną formę opodatkowania:
1) ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, jeżeli spełnia warunki określone dla podatników ryczałtu,
2) podatek dochodowy na ogólnych zasadach.
Znów nie może zatem zdecydować się na podatek liniowy.
W toku prowadzonej działalności gospodarczej podatnicy zobowiązani są informować, w siedmiodniowym terminie, organ podatkowy o wszelkich zmianach, jakie zaszły od czasu złożenia wniosku PIT-16, o ile zmiany te powodują utratę prawa do karty lub mają wpływ na wysokość podatku.
W szczególności zgłaszać należy zmiany w zakresie zatrudnienia, miejsca prowadzenia działalności, rodzaju i zakresu prowadzonej działalności, liczby stanowisk na parkingu oraz liczby i rodzaju urządzeń przy prowadzeniu usług rozrywkowych, liczby godzin przeznaczonych na wykonywanie wolnego zawodu w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego oraz wolnego zawodu w zakresie usług weterynaryjnych, liczby sprzedawanych posiłków domowych, liczby godzin sprawowania opieki domowej nad dziećmi i osobami chorymi, liczby godzin przeznaczonych na udzielanie lekcji, w zależności oczywiście od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej.
Fragment komentarza opublikowanego w Vademecum Głównego Księgowego