Deklaracja PIT-11 jest informacją o dochodach oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy za rok ubiegły. Informację PIT-11 muszą sporządzać nie tylko pracodawcy, którzy zatrudniali pracowników na umowę o pracę. Obowiązek ten dotyczy także wypłat za pracę na umowy zlecenia, o dzieło i z tytułu praw autorskich. PIT-11 składany jest przez pracodawcę w dwóch egzemplarzach, tj. jeden jest dla podatnika (pracownika), a drugi dla urzędu skarbowego.

W formularzu PIT-11 płatnik zawiera informacje dotyczące:
a. wysokości dochodu,
b. potrąconych przez płatnika w roku podatkowym składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe,
c. składki na ubezpieczenie zdrowotne,
d. zaliczek na podatek.

Zasadniczo termin dostarczenia deklaracji upływa z końcem lutego w roku następującym po roku podatkowym. Jednak w przypadku płatników, u których obowiązek poboru zaliczki ustał w trakcie roku podatkowego np. w wyniku rozwiązania stosunku pracy deklaracja powinna zostać złożona w terminie 14 dni od dnia złożenia pisemnego wniosku przez podatnika.

Jeżeli z jakiś powodów pracownik nie otrzyma PIT-11 od swojego pracodawcy, to nie zwalnia go to z obowiązku rozliczenia dochodów rocznych. Wypełniając PIT-37, pracownik powinien wyliczyć swoje dochody i podatek wykorzystując w tym celu wszystkie wiarygodne źródła, tj. wyciągi z konta bankowego, na które otrzymywał wynagrodzenie za pracę, formularze ZUS, umowy o pracę, umowy zlecenia lub o dzieło. Do zeznania podatnik powinien też dołączyć pismo informujące urząd skarbowy o zaistniałej sytuacji i sposobie wypełnienia deklaracji podatkowej.

Z kolei pracodawcy grożą kary za to, że nie przekaże pracownikowi i urzędowi skarbowemu PIT-11. Za niedopełnienie tego obowiązku, które stanowi przestępstwo skarbowe grozi kara grzywny do 180 stawek dziennych, z tym że najniższa liczba stawek wynosi 10 stawek dziennych (art. 80 § 2 Kodeksu karnego skarbowego).

Źródło: A. Bartosiewicz, Komentarz do art. 39 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, LEX 2010 oraz www.podatki.gazetaprawna.pl