Jednolity standard wpłat na rachunki izb celnych

Służba Celna zachęca przedsiębiorców oraz podatników indywidualnych do korzystania z jednolitego standardu wpłat na rachunki izb celnych. Jednolity standard wpłat dotyczy należności celnych, podatku VAT w imporcie, podatku akcyzowego, podatku od gier oraz podatku od kopalin.

Dotychczas podatnicy korzystający z bankowości elektronicznej przy realizowanych rozliczeniach wykorzystywali dowolny dowód wpłaty. Teraz, również dla wpłat na rachunki izb celnych, można skorzystać z formularza „PRZELEW do US", (zarówno należności podatkowych, jak i celnych). Jest to możliwe dzięki dodaniu przez banki do słownika następujących rodzajów deklaracji: AKC-4, AKC-4ZOA, AKC-4ZOB, AKC-4ZOC, AKC-4ZOD, AKC-4ZOF, AKC-4ZOI, AKC-4ZOJ, AKC-4ZOK, AKC-4L, AKC-WG, AKC-ST, AKC-STn, POG-4, POG-5, P-KOP, AKC-U, AKC-U (w) - dla deklaracji wielopozycyjnych, SAD - dla zgłoszeń celnych.

Skorzystanie z jednolitego standardu wpłat znacząco ułatwi dokonywanie rozliczeń poprzez szybką identyfikację płatności oraz eliminację pomyłek wynikających najczęściej z błędnego wypełnienia pola, a przedsiębiorcy będą mogli szybciej rozliczyć należności oraz szybciej otrzymać informację o rozliczeniu wpłaty i szybciej nastąpi zwolnienie salda obciążonego zabezpieczenia.

Jednolity standard wpłat jest elementem procesu automatyzacji rozliczeń w systemie finansowo-księgowym Służby Celnej - Zefir.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o Służbie Celnej, ustawy o urzędach i izbach skarbowych oraz niektórych innych ustaw przewiduje obsługę rozliczeń przedsiębiorców w ramach jednego okienka rozliczeniowego. Przedsiębiorcy będą mogli rozliczać należności celne, podatkowe i inne należności, których pobór należy do Służby Celnej, w jednym miejscu.

Obecnie przedsiębiorcy prowadzący działalność w wielu miejscach w kraju wpłacają należności celne i podatkowe na kilka rachunków bankowych (każda izba celna prowadzi odrębne rachunki bankowe).

Na stronie internetowej Ministerstwa Finansów dostępna jest instrukcja korzystania z jednolitego standardu - PRZELEW do US.

Opracowanie: Katarzyna Bogucka, RPE WK

Źródło: www.mf.gov.pl, stan z dnia 31 lipca 2014 r.

Data publikacji: 31 lipca 2014 r.