Obecnie księgi podatkowe przekazywane są organom podatkowym w formie elektronicznej, np. w wersji pdf, co uniemożliwia zautomatyzowaną analizę danych, dlatego proces kontroli często się przedłuża. Wprowadzenie Jednolitego Pliku Kontrolnego ma szansę to zmienić, a dodatkowo może być źródłem oszczędności – zarówno po stronie firm, jak i administracji publicznej.
Jak podkreśla Ministerstwo Finansów, wprowadzenie JPK znacząco skróci czas kontroli i zlikwiduje bariery w przekazywaniu danych elektronicznych. Wprowadzenie e-dokumentacji zniweluje koszty obsługi papierowej, a także zwiększy efektywność pracy urzędników przeprowadzających kontrole. Najważniejszym jednak efektem wprowadzenia JPK będzie skuteczniejsze przeciwdziałanie nieprawidłowościom, takim jak wyłudzenia VAT czy unikanie opodatkowania.
Zobacz: Jednolity Plik Kontrolny - zmiany od 1 lipca 2016 r. >>
Dane JPK będą mogły być dostarczone do urzędu skarbowego w trybie on-line lub na nośniku danych, np. płycie CD, DVD, pendrivie – będzie to uzależnione głównie od wielkości zapisywanych zbiorów. Jak podkreśla E. Włodarczyk z Krajowej Izby Rozliczeniowej, niezależnie od sposobu przekazania, dane będą musiały zostać opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym z certyfikatem kwalifikowanym. Taki podpis skutecznie zabezpiecza dokument przed jakimikolwiek zmianami oraz pozwala ustalić, kto konkretnie poświadczył elektronicznie dane.
Podpis elektroniczny weryfikowany przy pomocy ważnego certyfikatu kwalifikowanego jest pod względem skutków prawnych równoważny podpisowi własnoręcznemu. Służy do potwierdzenia tożsamości autora dokumentu przesyłanego drogą elektroniczną.
Podmioty upoważnione do wystawiania i odnawiania e-podpisów są wpisane do rejestru Ministerstwa Gospodarki, prowadzonego przez Narodowe Centrum Certyfikacji. Wśród nich jest m.in. KIR, instytucja infrastruktury polskiego sektora bankowego, która od 1994 r. oferuje usługi z zakresu podpisu elektronicznego Szafir.
Jak informuje KIR, klienci mogą wybrać produkt najbardziej odpowiadający ich potrzebom. Certyfikaty są wydawane na rok lub na dwa lata. Natomiast cena zestawu z certyfikatem kwalifikowanym waha się od 230 zł do 300 zł netto w zależności od okresu jego ważności oraz rodzaju czytnika.
Obecnie bezpiecznego certyfikatu przedsiębiorcy mogą używać m.in. do uwierzytelniania integralności e-faktur, składania wniosków do KRS, formularzy z danymi do GIODO, podań i wniosków do urzędów oraz w kontaktach z ZUS.