Pytanie
Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą w kilku spółkach cywilnych ma kłopoty z płynnością finansową wynikające z opóźnienia w zapłacie od kluczowego kontrahenta. Zamierza wystąpić z wnioskiem o przedłużenie zapłaty podatku dochodowego o 90 dni.
Jakie załączniki są do tego potrzebne?
Jakie są warunki, żeby dostać na to zgodę urzędu o jakie są terminy?
Odpowiedź
Aby ubiegać się o możliwość odroczenia terminu płatności podatnik powinien dopełnić obowiązkom formalnym w postaci złożenia do organu podatkowego wniosku w tej sprawie przed upływem terminu płatności podatku i dopełnienia wymogów materialnym w postaci wykazania we wniosku, że zaistniały przesłanki do zastosowania odroczenia terminu płatności podatku.
Uzasadnienie
Zgodnie z art. 67a § 1 pkt 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.), organ podatkowy, na wniosek podatnika, w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym, może odroczyć termin płatności podatku.
Jak wynika z powyższego aby ubiegać się o możliwość odroczenia terminu płatności podatnik powinien dopełnić obowiązkom formalnym w postaci złożenia do organu podatkowego wniosku w tej sprawie przed upływem terminu płatności podatku i dopełnienia wymogów materialnym w postaci wykazania we wniosku, że zaistniały przesłanki do zastosowania odroczenia terminu płatności podatku (tj. ważny interes podatnika lub interes publiczny).
Wymogi formalne wniosku wymagają wskazania w nim informacji dotyczących podatnika oraz prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa, tzn. pełnej nazwy firmy, adresu siedziby albo miejsca prowadzenia działalności, a także numerów NIP i REGON. Wniosek powinien również wskazywać adresata (Naczelnika właściwego Urzędu Skarbowego).
Uzasadniając wniosek należy wykazać, że zaistniał ważny interes podatnika albo interes społeczny do zastosowania ulgi.
Jak wskazuje Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z 5 maja 2009 r., IBPBII/1/436-46/09/MZ ważny interes podatnika wymaga istnienia nadzwyczajnych okoliczności w sytuacji życiowej konkretnego podatnika, zdarzeń obiektywnie niezależnych od postawy, zachowania podatnika, na które podatnik nie mógł mieć wpływu nawet przy dołożeniu nadzwyczajnej staranności w danych okolicznościach, zaś interes publiczny oznacza, że za zastosowaniem wnioskowanej ulgi musi przemawiać konieczność respektowania wartości wspólnych dla całego społeczeństwa, jak sprawiedliwość, bezpieczeństwo, zaufanie obywateli do organów władzy.
Muszą Państwo pamiętać, iż decyzja organu podatkowego w kwestii zastosowania ulgi ma zawsze charakter uznaniowy i przyznanie jej leży wyłącznie w gestii organu podatkowego, który może, ale nie musi, jej przyznać.
Bardzo ważne jest więc uzasadnienie wniosku i staranne przedstawienie stanu faktycznego i dołączenie dokumentów potwierdzających te okoliczności co w Państwa przypadku może mieć postać zasadniczych faktur z których wynika podatek do zapłaty oraz przykładowo można załączyć korespondencję z kontrahentem w przedmiocie ponaglenia do zapłaty faktur.
Dobrze jest uprawdopodobnić także, że w przypadku udzielenia pomocy przez fiskus i odroczenia terminu płatności podatnik będzie miał środki finansowe na spłatę zobowiązania.