Odpowiedź:
Ponieważ w 2010 r., w którym osoba fizyczna rozpoczęła samodzielne prowadzenie działalności gospodarczej, była też wspólnikiem spółki jawnej, osoba ta nie mogła w 2010 r. korzystać z prawa do jednorazowego odpisu amortyzacyjnego jako osoba rozpoczynająca prowadzenie działalności gospodarczej.
Z metody tej osoba ta może skorzystać natomiast, o ile posiadać będzie status małego podatnika, a więc w roku podatkowym następującym po roku, w którym wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług) nie przekroczyła wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1.200.000 euro.
Uzasadnienie:
Zgodnie z art. 22k ust. 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) – dalej u.p.d.o.f. podatnicy, w roku podatkowym, w którym rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej, z zastrzeżeniem art. 22k ust. 11 u.p.d.o.f., oraz mali podatnicy, mogą dokonywać jednorazowo odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych zaliczonych do grupy 3-8 Klasyfikacji, z wyłączeniem samochodów osobowych, w roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym równowartości kwoty 50.000 euro łącznej wartości tych odpisów amortyzacyjnych.
Na podstawie art. 22k ust. 11 u.p.d.o.f. metoda jednorazowego odpisu amortyzacyjnego nie ma zastosowania do podatnika rozpoczynającego prowadzenie działalności gospodarczej, który w roku rozpoczęcia tej działalności, a także w okresie dwóch lat, licząc od końca roku poprzedzającego rok jej rozpoczęcia, prowadził działalność gospodarczą samodzielnie lub jako wspólnik spółki niebędącej osobą prawną lub działalność taką prowadził małżonek tej osoby, jeżeli między małżonkami istniała w tym czasie wspólność majątkowa.
W sytuacji opisanej w pytaniu podatnik rozpoczął samodzielne prowadzenie działalności gospodarczej w lutym 2010 r., a do dnia 4 stycznia 2010 r. był wspólnikiem spółki jawnej.
Zatem podatnik nie mógł w 2010 r. korzystać z prawa do jednorazowego odpisu amortyzacyjnego jako osoba rozpoczynająca prowadzenie działalności gospodarczej.
Z metody tej osoba ta może skorzystać natomiast, o ile posiada status małego podatnika.
Według definicji art. 5a pkt 20 u.p.d.o.f. przez małego podatnika rozumie się podatnika, u którego wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1.200.000 euro; przeliczenia kwot wyrażonych w euro dokonuje się według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1000 zł.
Karol Różycki, autor współpracuje z publikacją Vademecum Głównego Księgowego
Odpowiedzi udzielono 12 grudnia 2014 r.
Jakie warunki musi spełnić podatnik, który chce skorzystać z jednorazowej amortyzacji?
Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Głównego KsięgowegoJednoosobowa działalność gospodarcza została założona w lutym 2010 r. Podatnik jest także w zarządzie spółki z o.o. Spółka z o.o. przekształciła się ze spółki jawnej dnia 4 stycznia 2010 r., gdzie podatnik był wspólnikiem.Od którego roku firma jednoosobowa może korzystać z prawa do jednorazowej amortyzacji?