Odpowiedź:
Nieodpłatna cesja leasingu nie powoduje powstania przychodu u cesjonariusza.
Uzasadnienie:
Nieodpłatna cesja umowy leasingu nie powoduje powstania przychodu podatkowego. Leasing polega bowiem na zobowiązaniu finansującego przedsiębiorcy do nabycia rzeczy od oznaczonego zbywcy na warunkach określonych w tej umowie i oddaniu tej rzeczy korzystającemu do używania albo używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony. Korzystający zobowiązuje się zaś zapłacić finansującemu w uzgodnionych ratach wynagrodzenie pieniężne, równe co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego (art. 709(1) ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2014 poz. 121 z późn. zm.). Cesja praw i obowiązków korzystającego nie prowadzi więc do powstania u cesjonariusza przysporzenia – w zamian za korzystanie z przedmiotu leasingu będzie on musiał bowiem uiszczać odpłaty. Świadczenia (prawa i obowiązki) wynikające z cesji leasingu są zatem odpłatne i nie powodują przysporzenia.
Podobnie wykup przedmiotu leasingu nie będzie powodował u cesjonariusza powstania nieodpłatnego świadczenia.
Podobne stanowisko wyrażono m.in. w interpretacji Ministra Finansów z 3 kwietnia 2013 r., ITPB3/423-11b/13/DK.
Krzysztof Klimek, autor współpracuje z publikacją Vademecum Głównego Księgowego
Odpowiedzi udzielono 26.06.2015 r.
Jakie skutki w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych wywoła nieodpłatna cesja umowy leasingu operacyjnego u cesjonariusza?
Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Głównego KsięgowegoJakie skutki w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych wywoła nieodpłatna cesja umowy leasingu operacyjnego u cesjonariusza? Czy powstanie u niego przychód z tytułu otrzymanych nieodpłatnie świadczeń?