Odpowiedź:
Z chwilą więc sprzedaży środka trwałego należałoby przychód z jego sprzedaży wykazać jako przychód z działalności gospodarczej, a kosztem uzyskania przychodów będą wydatki poniesione na budowę wodociągu pomniejszone o dokonane wcześniej odpisy amortyzacyjne.
Gdyby sieć wodociągowa była amortyzowana jako jeden środek trwały z budynkiem to wówczas należałoby powyższe rozliczyć z uwzględnieniem art. 22g ust. 20 u.p.d.o.f.
Uzasadnienie:
Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego sieć wodociągowa jest przez Państwa amortyzowana.
Co do zasady zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 45 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) – dalej u.p.d.o.f., nie uważa się za koszt uzyskania przychodu odpisów z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dokonywanych, według zasad określonych w art. 22a-22o, od tej części ich wartości, która odpowiada poniesionym wydatkom na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie tych środków lub wartości niematerialnych i prawnych, odliczonym od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym albo zwróconym podatnikowi w jakiejkolwiek formie.
W przedstawionej jednak przez Państwa sytuacji zwrot kosztów budowy następuje wraz z przejęciem sieci wodociągowej w swoje zasoby przez zakład wodociągowy. Powyższe zostaje udokumentowane fakturą. W istocie więc dochodzi do sprzedaży przez firmę sieci wodociągowej dlatego też w tej sytuacji moim zdaniem nie będzie miał zastosowania art. 23 ust. 1 pkt 45 u.p.d.o.f. ale art. 24 ust. 2 u.p.d.o.f. w myśl, którego dochodem z odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, wykorzystywanych na potrzeby działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej, jest przychód z odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. b, a w pozostałych przypadkach dochodem lub stratą jest różnica między przychodem z odpłatnego zbycia a:
1) wartością początkową wykazaną w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem pkt 2, powiększona o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od tych środków i wartości lub
2) wartością wynikającą z dokumentu stwierdzającego nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie, którego wartość początkową dla celów dokonywania odpisów amortyzacyjnych ustalono zgodnie z art. 22g ust. 10, powiększona o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od tego prawa lub udziału w takim prawie.
Z chwilą więc sprzedaży środka trwałego należałoby przychód z jego sprzedaży wykazać jako przychód z działalności gospodarczej a kosztem uzyskania przychodów będą wydatki poniesione na budowę wodociągu pomniejszone o dokonane wcześniej odpisy amortyzacyjne. (takie stanowisko prezentują organy podatkowe Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna w postanowieniu z dnia 11 maja 2006 r., I-415/38/06).
Gdyby sieć wodociągowa była amortyzowana jako jeden środek trwały z budynkiem to wówczas należałoby powyższe rozliczyć z uwzględnieniem art. 22g ust. 20 u.p.d.o.f.
Artur Kowalski
Odpowiedzi udzielono 27.01.2016 r.
Jakie skutki podatkowe niesie za sobą sprzedaż środka trwałego w czasie jego amortyzacji?
Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Doradcy PodatkowegoFirma osoby fizycznej (PKPiR) otrzymała od zakładu wodociągowego częściowy zwrot kosztów budowy wodociągu, który zakład przejmuje w swoje zasoby. Wodociąg był wybudowany na gruntach firmy wraz z budynkiem biurowym. Firma wystawiła zakładowi wodociągowemu fakturę sprzedaży.Jak należy ująć w PKPiR otrzymane środki i co należy zrobić z amortyzacją wodociągu, który był przyjęty do środków trwałych firmy?