Najważniejsze jest to, że sąd orzekł w tych wyrokach, że uzyskanie przychodu przez akcjonariusza ma miejsce dopiero w momencie powstania roszczenia o wypłatę dywidendy, czyli w praktyce z chwilą podjęcia uchwały walnego zgromadzenia o wypłacie dywidendy i zgody komplementariuszy co do podziału zysku. Akcjonariusze w spółce komandytowo-akcyjnej nie mają obowiązku odprowadzania w trakcie roku podatkowego zaliczek na podatek dochodowy na takich zasadach jak komplementariusze w takiej spółce. Jako orzeczenia NSA reprezentatywne dla tego dominującego stanowiska można tutaj przywołać, przykładowo, wyrok z 30 marca 2011 r., II FSK 1925/09, czy też wyrok z 5 maja 2011 r., II FSK 2126/09. Podobnie WSA w Krakowie w wyroku z 16 czerwca 2011 r., I SA/Kr 583/11.

Trzeba wszakże zaznaczyć, że przedmiotowa kwestia nie jest jednak ostatecznie przesądzona, bowiem w orzecznictwie i praktyce działania organów podatkowych w dalszym ciągu występuje również stanowisko zgodnie z którym, akcjonariusze podlegają opodatkowaniu tak jak pozostali wspólnicy spółek osobowych i powinni wpłacać miesięczne zaliczki na podatek dochodowy, a czasem wyrażany jest pogląd, że dochody akcjonariuszy powinny być rozpoznane jako dochody z kapitałów pieniężnych.

Sprawą określenia sposobu i momentu opodatkowania akcjonariuszy w spółkach komandytowo-akcyjnych niebawem zajmie się poszerzony skład 7 sędziów NSA. Jednak do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia przedmiotowej kwestii i zmiany odpowiednich przepisów ustaw o podatkach dochodowych, najbezpieczniejszym sposobem postępowania wydaje się występowanie przez podatników do organów podatkowych o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych.