Pytanie
Dla urzędnika ambasady sprzedano garnitur, sprzedaż zarejestrowano w kasie rejestrującej, po czym wystawiono fakturę. Nabywca wskazany na fakturze to urzędnik przy ambasadzie, dodatkowo na fakturze jest też adres ambasady, a w miejsce NIP: placówka dyplomatyczna. Sprzedawca nie posiada oryginału paragonu, który należało spiąć z fakturą.
Czy należy odprowadzić VAT z tej faktury zgodnie z art. 108 ustawy o VAT?
Czy też należy zawiadomić urząd skarbowy o popełnionym wykroczeniu i złożyć czynny żal?
Paragon zaginął lub został wydany przez nieuwagę (nowo otwarty sklep).
Czy ujmować po raz drugi tą samą sprzedaż?
Odpowiedź
Sprzedaż należy wykazać w ewidencji sprzedaży tylko jeden raz.
Nie ma w taj sytuacji powodów, dla których należałoby informować naczelnika urzędu skarbowego o popełnionym wykroczeniu.
Uzasadnienie
Jak wynika z art. 111 ust. 3a pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług , podatnicy prowadzący ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących są obowiązani m.in. dokonywać wydruku paragonu fiskalnego lub faktury z każdej sprzedaży oraz wydawać oryginał wydrukowanego dokumentu nabywcy.
Zastosowany w powyższym przepisie spójnik "lub" wskazuje, że nie ma przeszkód, aby podatnik wydał nabywcy na potwierdzenie dokonania sprzedaży zarówno fakturę jak i paragon. Bez względu więc na fakt czy podatnik wydał nabywcy tylko fakturę, zaś paragon został zagubiony, czy tylko fakturę, nie dopuścił się on tu żadnych naruszeń. Informowanie więc naczelnika urzędu skarbowego o popełnionym wykroczeniu jest w tej sytuacji niecelowe. Faktem jest, że podatnicy, którzy nie ewidencjonują sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej z funkcją drukowania faktur VAT w systemie fiskalnym do kopii wystawionych faktur dopinają paragony. Jeżeli jednak paragon taki nie będzie dopięty do faktury to nie oznacza to, że podatnik dopuścił się naruszenia. Wystarczy, że podatnik dokona na kopii faktury stosownej adnotacji, ze wskazaniem numeru paragonu, którego kopię posiada w wydruku z kasy rejestrującej.
Obrót wykazany w fakturze został w analizowanym przypadku już raz wykazany do opodatkowania w oparciu o sprzedaż zaewidencjonowaną na kasie fiskalnej. Tym samym, kwota podatku wykazanego na fakturze zostanie faktycznie wykazana do zapłaty. Obowiązek więc zapłaty podatku wynikającego z wystawionej faktury, o którym mowa w art. 108 ustawy o VAT zostanie tu spełniony. Wykazywanie tej sprzedaży po raz drugi na podstawie faktury VAT jest niecelowe.
Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Doradcy Podatkowego
Przywołane akty prawne:
Ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.)