Pytanie
Podatnik VAT prowadził do lutego 2007 r. sklep spożywczy z kasą fiskalną. W lutym 2007 r. zlikwidował firmę. W kwietniu 2012 r. otworzył nową firmę - krawiectwo. Na wykonywane usługi wystawiał tylko faktury dla firm. W styczniu 2013 r. do wykonywanej działalności dopisał sprzedaż używanych samochodów. Sprzedał w styczniu, lutym i w kwietniu 2013 r. na fakturę VAT marża po jednym samochodzie. Nie stosował kasy fiskalnej, ponieważ sądził, że jego to nie dotyczy (obroty ze sprzedaży samochodów 13.000 zł). W maju 2013 r. chce kupić kasę fiskalną. Skorygował deklaracje VAT o 30 proc. podatku naliczonego z powodu niedotrzymania terminu wprowadzenie kasy rejestrującej.
Czy powinien jeszcze wystosować pismo do naczelnika urzędu o nie stosowanie dodatkowych sankcji karnych?
Odpowiedź
Naruszenie przez podatnika obowiązku stosowania kas rejestrujących nie wiąże się ze zmniejszeniem kwoty podatku naliczonego o 30 proc., lecz z ustaleniem przez organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej dodatkowego zobowiązania podatkowego w wysokości odpowiadającej 30 proc. kwoty podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług. Zatem niczym nieuzasadniona jest samodzielna korekta deklaracji przez podatnika.
Jeśli podatnik zawiadomi organ podatkowy o naruszeniu obowiązku stosowania kas rejestrujących, nie będzie podlegał karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe, jednak nie uchroni go to przed ustaleniem dodatkowego zobowiązania podatkowego.
Uzasadnienie
Zgodnie z przepisami art. 111 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.) - dalej u.p.t.u., podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.
Na podstawie art. 111 ust. 2 u.p.t.u., w przypadku stwierdzenia, że podatnik narusza obowiązek określony w art. 111 ust. 1 u.p.t.u., naczelnik urzędu skarbowego lub organ kontroli skarbowej ustala za okres do momentu rozpoczęcia prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących, dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości odpowiadającej 30 proc. kwoty podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług. W stosunku do osób fizycznych, które za ten sam czyn ponoszą odpowiedzialność za wykroczenie skarbowe albo za przestępstwo skarbowe, dodatkowego zobowiązania podatkowego nie ustala się.
Stosowanie kas rejestrujących od 1 kwietnia 2013 r >>>
Na mocy art. 16 § 1 ustawy z 10 września 1999 r. – Kodeks karny skarbowy (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 186, z późn. zm.), nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe sprawca, który po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomił o tym organ powołany do ścigania, ujawniając istotne okoliczności tego czynu, w szczególności osoby współdziałające w jego popełnieniu.