Odpowiedź:
W przypadku umowy na czas określony trwającej w dniu 22 lutego 2016 r. zawartej na okres dłuższy niż 6 miesięcy, w której przewidziano możliwość jej rozwiązania z zachowaniem 2 tygodniowego okresu wypowiedzenia obowiązują takie okresy wypowiedzenia, jak w przypadku zatrudnienia na czas nieokreślony. Przy czym okres zatrudnienia, od którego zależy okres wypowiedzenia liczyć należy od dnia 22 lutego 2016 r.
Uzasadnienie:
Od dnia 22 lutego 2016 r. mocą ustawy z dnia 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1220) – dalej u.z.k.p. uległy zmianie dotychczasowe zasady wypowiadania umów na czas określony. Jak wynika z aktualnego brzmienia art. 36 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 1502 z późn. zm.) – dalej k.p. okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:
1) 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy;
2) 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy;
3) 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.
Oceny prawnej umów na czas określony trwających w dniu wejścia w życie u.z.k.p. należy dokonywać w oparciu o przepisy przejściowe, które stanowią następujące zasady. Po pierwsze, do umów o pracę na czas określony, trwających w dniu wejścia w życie u.z.k.p. które zostały wypowiedziane przed dniem 22 lutego 2016 r. stosuje się dotychczasowe przepisy. Po drugie, do umów o pracę na czas określony zawartych na okres do 6 miesięcy albo zawartych na okres dłuższy niż 6 miesięcy, w których nie przewidziano możliwości ich rozwiązania z zachowaniem 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia, trwających w dniu wejścia w życie u.z.k.p., w zakresie dopuszczalności ich wypowiedzenia stosuje się przepisy dotychczasowe. Po trzecie, przy wypowiadaniu umów o pracę na czas określony zawartych na okres dłuższy niż 6 miesięcy, w których przewidziano możliwość ich rozwiązania z zachowaniem 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia, trwających w dniu 22 lutego 2016 r., stosuje się okresy wypowiedzenia, o których mowa w art. 36 § 1 k.p. w nowym brzmieniu. Dodać należy, że przy ustalaniu długości okresu wypowiedzenia umów o pracę na czas określony, trwających w dniu wejścia w życie u.z.k.p., których wypowiedzenie następuje, począwszy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, nie uwzględnia się okresów zatrudnienia u danego pracodawcy, przypadających przed dniem 22 lutego 2016 r.
Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, że w przypadku umowy o pracę na czas określony zawartej na początku lutego 2016 r. i trwającej w dniu 22 lutego 2016 r., nie wypowiedzianej przed tą datą, zawartej na okres dłuższy niż 6 miesięcy, przy założeniu, że przewidziano w niej możliwość jej rozwiązania z zachowaniem 2 tygodniowego okresu wypowiedzenia, obowiązują okresy wypowiedzenia uzależnione od stażu pracy u danego pracodawcy. Przy czym do tego stażu nie podlegają wliczeniu okresy zatrudnienia sprzed dnia 22 lutego 2016 r. W konsekwencji, jeśli wypowiedzenie ma nastąpić we wrześniu br., okres wypowiedzenia wynosił będzie 1 miesiąc (albowiem minęło już 6 miesięcy licząc od daty 22 lutego 2016 r.).
Paulina Zawadzka-Filipczyk,
autorka współpracuje z publikacją Vademecum Głównego Księgowego
Odpowiedzi udzielono 12.09.2016 r.
Jaki okres wypowiedzenia należy zastosować w przypadku umowy o pracę trwającej 22 lutego 2016 roku?
Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Głównego KsięgowegoJaki okres wypowiedzenia powinien zastosować pracodawca w stosunku do pracownika, z którym zawarł umowę o pracę na czas określony na początku lutego 2016 r., po zakończeniu poprzedniej kilkuletniej umowy o pracę na czas nieokreślony w styczniu 2016 r. wypowiedzeniem pracownika w związku z jego przejściem na tzw. wcześniejszą emeryturę?