Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Doradcy Podatkowego
Podatnik prowadzący działalność gospodarczą nabył jako osoba prywatna grunt, na którym rozpoczął budowę obiektu mieszkalnego. Obecnie podatnik jeszcze przed zakończeniem budowy chce podzielić nieruchomość na kilka działek, wprowadzić nieruchomość gruntową do działalności jako towar i dokonać ich sprzedaży.
Po jakiej cenie powinien on wprowadzić działki do PKPiR?
Czy koszty poniesione np. na budowę drogi i parkingu na tych działkach już po ich zakupie, podatnik może potraktować jako koszt podatkowy?
Odpowiedź:
W analizowanym przypadku należy zastosować historyczną cenę nabycia.
Uzasadnienie:
Zgodnie z dyspozycją przepisu art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) – dalej u.p.d.o.f., do podatkowych kosztów uzyskania przychodu zalicza się wydatki poniesione w celu uzyskania przychodu albo zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów, a które wprost nie zostały wyłączone przez prawodawcę z kosztów podatkowych. Oczywiście w art. 24 ust. 2 zdanie pierwsze u.p.d.o.f. u podatników osiągających dochody z działalności gospodarczej i prowadzących księgi przychodów i rozchodów dochodem z działalności jest różnica pomiędzy przychodem w rozumieniu art. 14 u.p.d.o.f. a kosztami uzyskania powiększona o różnicę pomiędzy wartością remanentu końcowego i początkowego towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadków, jeżeli wartość remanentu końcowego jest wyższa niż wartość remanentu początkowego, lub pomniejszona o różnicę pomiędzy wartością remanentu początkowego i końcowego, jeżeli wartość remanentu początkowego jest wyższa. Jeżeli więc w analizowanym przypadku podatnik przyjmie grunt, którego jest właścicielem, jako towar handlowy, to jego wartość może być ujęta w księdze. Ani w regulacjach u.p.d.o.f., ani też w przepisach rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 z późn. zm.) nie zostały wprowadzone podstawy do przeszacowania towarów zakupionych prywatnie a następnie wprowadzonych do działalności, w celu zastosowania kwoty wyższej niż historyczna cena nabycia. To oznacza, że w analizowanym przypadku podatnik, wprowadzając grunt do księgi, winien zastosować historyczną cenę nabycia gruntu. Podobnie, moim zdaniem, należy zaklasyfikować wydatki na budowę drogi i parkingu, które zostały poniesione przed wprowadzeniem gruntu do działalności gospodarczej (uwzględniając koszty faktycznie poniesione na ich wytworzenie).
Radosław Kowalski, autor współpracuje z publikacją Vademecum Doradcy Podatkowego
Odpowiedzi udzielono 5 sierpnia 2014 r.