Pytanie
Jak wykazać w deklaracji VAT UE wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, jeśli firma nie posiada numeru VAT UE sprzedawcy?
Odpowiedź
W sytuacji, gdy podatnik nie zna numeru identyfikacyjnego kontrahenta mimo wszystko powinien złożyć informację podsumowującą bez numeru kontrahenta, jedynie z kwotą transakcji. Do takiej informacji powinien podatnik dołączyć wyjaśnienia i w nich wskazać przyczynę braku numeru kontrahenta.
Uzasadnienie
Z pytania wynika, że polski podatnik dokonał wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów od sprzedawcy, który nie posiada lub który nie podał numeru VAT UE.
W pierwszej kolejności należy wskazać, że zgodnie z art. 9 ust. 1 i ust. 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.) - dalej u.p.t.u. – przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium Polski rozumie się co do zasady nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę lub na ich rzecz. Przy czym nabywca i dostawca muszą być podatnikami podatku VAT (dostawca – podatnikiem podatku od wartości dodanej, odpowiednik podatku VAT).
Może się zdarzyć przypadek, że kontrahent sprzedający towar będący podatnikiem podatku od wartości dodanej nie ma lub ni epoda numeru VAT UE. Wtedy również mam do czynienia wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów.
Jak wynika z art. 100 ust. 1 pkt 2 u.p.t.u. informację podsumowującą ma obowiązek składać podatnik zarejestrowany jako VAT UE, który dokonał wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, o którym mowa w art. 9 ust. 1 u.p.t.u., od podatnika podatku od wartości, zidentyfikowanego na potrzeby podatku od wartości dodanej.
Co prawda jest wymienione w art. 100 ust. 8 u.p.t.u., iż informacja podsumowująca powinna zawierać między innymi właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych nadany przez państwo członkowskie właściwe dla podatnika podatku od wartości dodanej dokonującego dostawy towarów, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej.
Jednak w sytuacji, gdy podatnik nie zna tego numeru identyfikacyjnego kontrahenta mimo wszystko powinien złożyć informację podsumowującą bez numeru kontrahenta, jedynie z kwotą transakcji. Do takiej informacji powinien podatnik dołączyć wyjaśnienia i w nich wskazać przyczynę braku numeru kontrahenta.