Odpowiedź:
W przedstawionej sytuacji polska spółka jest obowiązana do wykazania i rozliczenia importu usług.
Uzasadnienie:
Podmiotami obowiązanymi do rozliczania VAT są, co do zasady, podatnicy dokonujący dostaw (sprzedaży) towarów lub świadczenia usług. W drodze wyjątku od tej zasady niekiedy podmiotami obowiązanymi do rozliczania VAT są jednak nabywcy towarów i usług. Dotyczy to przypadków, dla których przepisy przewidują tzw. mechanizm samoobliczenia podatku (ang. reverse charge mechanizm). W Polsce przypadki takie określają przepisy art. 17 ust. 1 pkt 4-7 ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2017 r. poz. 1221 ze zm.) – dalej u.p.t.u. W przypadku świadczenia usług zastosowanie ma przede wszystkim art. 17 ust. 1 pkt 4 u.p.t.u. nakładający obowiązek rozliczenia VAT na podatników nabywających usługi świadczone przez podatników nieposiadających siedziby działalności gospodarczej ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Polski. Jest to tzw. import usług (zob. art. 2 pkt 9 u.p.t.u.).
W przedstawionej sytuacji – jak zakładam – warunki wystąpienia importu usług są spełnione. Oznaczałoby to, że polska spółka jest obowiązana do wykazania tego importu usług (w tym podatku należnego obliczonego według stawki 23%) w 29 i 30 deklaracji VAT-7/VAT-7K składanej za okres rozliczeniowy powstania obowiązku podatkowego.
Zauważyć jednocześnie pragnę, że kwoty podatku należnego z tytułu importu usług stanowią jednocześnie kwoty podatku naliczonego (zob. art. 86 ust. 2 pkt 4 lit. a u.p.t.u.). Jeżeli zatem nabyta przez polską spółkę usługa została wykorzystana do wykonywania czynności opodatkowanych, spółce przysługuje prawo do odliczenia – jako kwoty podatku naliczonego – kwoty podatku należnego z tytułu importu usług, o którym mowa. W tym celu powinna wykazać ten import usług również w poz. 43 i 44 albo – co bardziej prawdopodobne – w poz. 45 i 46 deklaracji VAT-7/VAT-7K.
Powyższemu powinno oczywiście towarzyszyć dokonanie stosownych zapisów w ewidencji VAT polskiej spółki. Zapisy te mogą być dokonywane bezpośrednio w oparciu o otrzymaną od spółki niemieckiej notę (nie ma bowiem obecnie obowiązku sporządzania tzw. faktur wewnętrznych).
Tomasz Krywan, autor współpracuje z publikacją Vademecum Doradcy Podatkowego
Odpowiedzi udzielono 4.07.2017 r.
Jak wykazać dokument z adnotacją reverse charge za zorganizowane przez spółkę polską transporty towarów na trasie Polska-Niemcy?
Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Doradcy PodatkowegoSpółka niemiecka wystawiła na rzecz spółki polskiej notę uznaniową za zorganizowane przez spółkę polską na rzecz spółki niemieckiej transporty samochodowe towarów na trasie Polska-Niemcy. Spółka niemiecka ww. dokument wystawiła z adnotacją reverse charge przerzucając obowiązek podatkowy na spółkę polską.Jak wykazać taką notę w VAT?