Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Doradcy Podatkowego
Osoba fizyczna zamierza nabyć od drugiej osoby fizycznej wierzytelność z tytułu pożyczki. Cena za pożyczkę (3000 zł) będzie niższa niż jej wartość (kwota pożyczki 3200 zł).
Czy przychodem dla nabywcy będą tylko otrzymane później odsetki, czy także różnica pomiędzy ceną a wartością pożyczki?
Odpowiedź:
Przychodem z realizacji wierzytelności obcej jest cała otrzymana kwota.
Uzasadnienie:
Wierzytelności są prawami majątkowymi do określonej kwoty pieniężnej. Przychody z praw majątkowych zaliczane są do źródła o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) - dalej u.p.d.o.f. - prawa majątkowe). Za przychód z praw majątkowych uważa się również przychód ze zbycia tych praw (art. 18 u.p.d.o.f.).
Przychodem z tytułu spłaty zakupionej wierzytelności z tytułu pożyczki jest cała kwota spłaty (otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne – art. 11 ust. 1 u.p.d.o.f.). Proszę bowiem zauważyć, że w tym przypadku nie dochodzi do spłaty pożyczki, ale do zaspokojenia nabytej wierzytelności. Natomiast kosztami ich uzyskania są wszelkie koszty pozostające w związku przyczynowo-skutkowym z tymi przychodami (art. 22 ust. 1 u.p.d.o.f.). Zatem kosztem jest m.in. cena nabycia wierzytelności. Dochodem będą zatem nie tylko odsetki (jako wynagrodzenie za korzystanie z kapitału) ale i dyskonto (jako wynagrodzenie za ponoszone ryzyko spłaty).
Podobne stanowisko wyrażono m.in. w interpretacji Ministra Finansów z dnia 12 maja 2014 r., ILPB1/415-169/14-3/IM.
Krzysztof Klimek, autor współpracuje z publikacją Vademecum Doradcy Podatkowego
Odpowiedzi udzielono 15.12.2015 r.