Odpowiedź:

W omawianej sprawie kluczowe jest stwierdzenie, czy nabywca był zobowiązany do poniesienia dodatkowych kosztów towarzyszących usłudze transportu. Jeżeli nabywca ponosi przedmiotowe koszty (chociaż w świetle zawartej umowy nie jest zobowiązany do tego rodzaju świadczeń) organy podatkowe mogą zakwestionować zaliczenie tego rodzaju "dobrowolnych" płatności do kosztów uzyskania przychodu jako rodzaj nieodpłatnego świadczenia (darowizny) na rzecz usługodawcy.

Uzasadnienie:

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2016 r. poz. 1888 ze zm.) – dalej u.p.d.o.p. - do kosztów uzyskania przychodu można zaliczyć wszelkie wydatki poniesione w celu uzyskania przychodu lub zabezpieczenia / zachowania źródła przychodu, za wyjątkiem wydatków określonych w art. 16 ust. 1 u.p.d.o.p. Przepisy art. 16 ust. 1 u.p.d.o.p. nie zawierają ograniczeń w zakresie zaliczania do kosztów uzyskania przychodów dodatkowych wydatków, związanych z transportem. Stąd też, nabywca usługi może zaliczyć tego rodzaju wydatki do kosztów podatkowych, jeżeli usługa transportowa wiąże się z działalnością gospodarczą opodatkowaną podatkiem dochodowym (tzn. usługa została nabyta w celu uzyskania / zachowania / zabezpieczenia źródła przychodu), natomiast nabywca był zobowiązany do poniesienia tych (dodatkowych) wydatków.

Zaliczenie dodatkowych wydatków, towarzyszących nabyciu usługi transportowej, do kosztów uzyskania przychodu może być natomiast kwestionowane przez organy podatkowe, jeżeli przedmiotowe wydatki zostały poniesione przez nabywcę pomimo braku obowiązku w tym zakresie. Innymi słowy, jeżeli nabywca ponosił wydatki na rzecz dostawcy usługi pomimo braku obowiązku wynikającego z porozumień między stronami, istnieje ryzyko, iż organy podatkowe uznają tego rodzaju "dobrowolne" płatności za rodzaj nieodpłatnego świadczenia (darowizny) na rzecz dostawcy oraz zakwestionują możliwość zaliczenia tego rodzaju wydatków do kosztów podatkowych (dodatkowe, dobrowolne płatności mogą zostać uznane za zbyteczne w kontekście celu, jakim jest uzyskanie przychodu).

Dominik Klemens, autor współpracuje z publikacją Vademecum Głównego Księgowego
Odpowiedzi udzielono 30.06.2017 r.
 

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Vademecum Głównego Księgowego
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów