Pytanie
Jak rozliczyć w kosztach fakturę dokumentującą wpłatę 100% zaliczki za kurs księgowy, który odbędzie się w okresie marzec 2013 r. - styczeń 2014 r.?
Termin rozpoczęcia i zakończenia kursu jest umieszczony na fakturze.
Czy koszt ten jako koszt pośredni należy rozliczyć proporcjonalnie do czasu trwania umowy czy jednorazowo z chwilą wystawienia faktury zaliczkowej w marcu 2013 r.?
Odpowiedź
Wydatki na kurs księgowy stanowią koszty pośrednie, wobec czego powinny być rozliczone proporcjonalnie do czasu trwania umowy.
Uzasadnienie
Zgodnie z art. 15 ust. 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.) koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody.
Koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, odnoszące się do przychodów danego roku podatkowego, a poniesione po zakończeniu tego roku podatkowego do dnia:
1) sporządzenia sprawozdania finansowego, zgodnie z odrębnymi przepisami, nie później jednak niż do upływu terminu określonego do złożenia zeznania, jeżeli podatnicy są obowiązani do sporządzania takiego sprawozdania, albo
2) złożenia zeznania, nie później jednak niż do upływu terminu określonego do złożenia tego zeznania, jeżeli podatnicy, zgodnie z odrębnymi przepisami, nie są obowiązani do sporządzania sprawozdania finansowego
- są potrącalne w roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody. Koszty bezpośrednie odnoszące się do przychodów danego roku podatkowego, a poniesione po powyższym dniu, są potrącalne w roku podatkowym następującym po roku, za który sporządzane jest sprawozdanie finansowe lub składane zeznanie.
Koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.
Za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.
Wydatek na kurs księgowy stanowi koszt pośredni. Tym samym - skoro dotyczy dwóch lat - musi być rozliczony w czasie. Inaczej byłoby tylko w przypadku osób fizycznych prowadzących księgę przychodów i rozchodów metodą kasową (uproszczoną).