Pytanie
Kupujemy towar w Holandii. Towar ten jest przesyłany do naszej firmy, naliczamy akcyzę i od podstawy powiększonej o akcyzę naliczamy VAT. Następnie wystawimy fakturę wewnętrzną. Chcemy jednak doposażyć towar w akcesoria dodatkowe kupione od innej holenderskiej firmy. Firma ta prześle je dostawcy towaru podstawowego (w Holandii), a nam wystawi fakturę za akcesoria. U dostawcy towaru podstawowego nastapi montaż i doposażony towar przyjedzie do kraju. Akcesoria (jako oddzielny produkt) fizycznie nigdy nie trafią do Polski, lecz zostaną zamontowane w towarze podstawowym w Holandii jako fabryczne i dopiero wtedy trafią do naszego magazynu.
Czy obie faktury zakupu bedą podlegały opodatkowaniu jako WNT?
Czy wartość akcesoriów będzie podwyższać wartość towaru podstawowego?
Odpowiedź
odpowiedzi udzielono: 31 stycznia 2012 r.
Transakcja ta powinna być rozliczona jako tzw. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów własnych.
Uzasadnienie
Pod pojęciem wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT) rozumie się co do zasady przeniesienie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu (art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm. – dalej u.p.t.u.).
W analizowanym przypadku mamy do czynienia z nabyciem na terenie Holandii towarów, które na terytorium tego kraju zostaną poddane dalszemu montażowi. W wyniku więc dokonanej czynności nabycia tychże towarów (półproduktów) dochodzi do przeniesienia prawa do rozporządzania nimi jak właściciel, nie dochodzi jednak do ich przemieszczenia pomiędzy Holandią i Polską. W związku z tym faktem nabycie tych towarów nie powinno być rozpoznawane jako WNT, o którym mowa w art. 9 ust. 1 u.p.t.u. Nabycie to będzie stanowiło dokonaną na terenie Holandii transakcję krajową. Po dokonaniu montażu polski podatnik dokona wywozu zmontowanych towarów do Polski. Wywozowi temu nie będzie towarzyszyła już dostawa tychże towarów – podatnik dokona tu tzw. wywozu towarów własnych (wywozu towarów, które w ramach prowadzonego przez podatnika przedsiębiorstwa zostały nabyte lub wytworzone na terytorium Holandii).
W takiej sytuacji będziemy mieli do czynienia ze szczególnym rodzajem WNT, zdefiniowanym w art. 11 ust. 1 u.p.t.u. Zgodnie z tym przepisem, przez WNT rozumie się również przemieszczenie towarów przez podatnika podatku od wartości dodanej lub na jego rzecz, należących do tego podatnika, z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju na terytorium kraju, jeżeli towary te zostały przez tego podatnika na terytorium tego innego państwa w ramach prowadzonego przez podatnika przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte i towary te mają służyć działalności gospodarczej podatnika. Rozpoznanie tego rodzaju WNT związane będzie z koniecznością zarejestrowania się przez polskiego podatnika na terytorium Holandii jako holenderskiego podatnika VAT-UE. W informacji podsumowującej VAT-UE podatnik wskaże wówczas w miejscu numeru VAT-UE dostawcy swój własny numer identyfikacyjny VAT nadany mu na terenie Holandii.
Rozpoznanie analizowanej czynności jako standardowego WNT formalnie nie jest prawidłowe. Tan naprawdę jednak jeżeli podatnik rozliczyłby transakcję jako WNT, o którym mowa w art. 9 ust. 1 u.p.t.u., to wartość podatku należnego od tego WNT byłaby taka sama jak wartość podatku od WNT towarów własnych. Zatem w przypadku ewentualnej kontroli organy podatkowe nie powinny kwestionować takiego rozliczenia – gwarancji jednak, dać w tym względnie nie mogę. Rozliczając standardowe WNT polski podatnik uniknąłby konieczności rejestracji w Holandii jako podatnika VAT-UE.
Krzysztof Kamiński