Odpowiedź:
Przekazanie przedmiotowych środków do działalności gospodarczej żony jest możliwe na podstawie:
1.    umowy darowizny – jeżeli mają się one stać wyłączną własności,
2.    umowy najmu – jeżeli mają one zostać oddane żonie do odpłatnego używania,
3.    umowy użyczenia – jeżeli mają one zostać oddane żonie do nieodpłatnego używania.
Uzasadnienie:
W przedstawionej sytuacji, jak wynika z treści pytania, między Panem a żoną istnieje rozdzielność majątkowa, a więc – jak zakładam – środki trwałe w prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej stanowią Pańską wyłączną własność. W tej sytuacji przekazanie tych środków do działalności gospodarczej żony jest możliwe na podstawie:
1.    umowy darowizny – jeżeli mają się one stać wyłączną własności,
2.    umowy najmu – jeżeli mają one zostać oddane żonie do odpłatnego używania,
3.    umowy użyczenia – jeżeli mają one zostać oddane żonie do nieodpłatnego używania.
Powoduje to, że – zważywszy iż środkami trwałymi mogą być, co do zasady, wyłącznie rzeczy stanowiące własność lub współwłasność podatników zgodnie z art. 22a ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) – dalej u.p.d.o.f., wprowadzenie przedmiotowych środków trwałych do działalności żony (jako środki trwałe) wymagać będzie dokonania darowizny. Darowizna ta podlegać będzie przepisom o podatku od spadków i darowizn (ale w prosty sposób jej opodatkowanie będzie mogło zostać wyłączone – zob. art. 4a ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. Nr 86 z późn. zm.), a w konsekwencji uzyskany przez żonę z tego tytułu przychód nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym (zob. art. 2 ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.f.).
Natomiast oddanie żonie środków trwałych, o których mowa, do używania w prowadzonej działalności bez przenoszenia ich własności na żonę nastąpić będzie mogło na podstawie umowy użyczenia. Z tego tytułu żona uzyska co prawda przychód z działalności gospodarczej (zob. art. 14 ust. 2 pkt 8 u.p.d.o.f.), lecz przychód ten będzie zwolniony od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 125 u.p.d.o.f.
A zatem w obu wskazanych przypadkach nie dojdzie do opodatkowania podatkiem dochodowym, a więc – w pewnym uproszczeniu – można powiedzieć, że nie powstanie obowiązek podatkowy w tym podatku. Do opodatkowania takiego dojdzie tylko w przypadku wynajęcia środków trwałych żonie, tj. uzyskiwać Pan będzie z tego tytułu przychody z działalności gospodarczej (na podstawie art. 14 ust. 2 pkt 11 u.p.d.o.f.).

Tomasz Krywan, autor współpracuje z publikacją Vademecum Doradcy Podatkowego
Odpowiedzi udzielono 7 kwietnia 2015 r.