Pytanie

W kwietniu dokonano sprzedaży na rzecz osoby fizycznej. Wystawiono paragon. Obecnie zwróciła się ona z prośbą o wystawienie faktury.
Z jaką datą ma być wystawiona faktura?
Czy należy dokonać korekty sprzedaży na podstawie paragonów za kwiecień?

Odpowiedź

Zasadniczo, po upływie dwóch miesięcy podatnik nie powinien wystawiać faktury. Jeżeli ją jednak wystawi, nie powinno mu to niczym grozić.

Uzasadnienie

Zgodnie z § 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 68, poz. 360) fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Tym samym, jeżeli podatnik wystawi obecnie fakturę, to naruszy przepisy (bez względu na to, czy wystawi ją z datą bieżącą, czy też z datą wsteczną).

Należy jednak zauważyć, iż skoro był wystawiony paragon, to sprzedaż została rozliczona, więc wystawienie faktury obecnie będzie neutralne podatkowo (pomijając naruszenie terminu). Wystawienie faktury z mocą wsteczną może doprowadzić do zaburzenia ciągłości numeracji faktur.

Podatnik mógłby skorygować sprzedaż na podstawie paragonu za kwiecień, gdyby np. sprzedaż wtedy nie doszła do skutku. Podatnik mógłby także zmniejszyć sprzedaż w bieżącym miesiącu w przypadku zwrotu towaru, po czym ponownie dokonać jego sprzedaży.

Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Głównego Księgowego