Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Doradcy Podatkowego
Firma A sp. z o.o. wniosła 07.12.2016 r. całe przedsiębiorstwo do firmy B sp. z o.o. w zamian za udziały. Mamy tu do czynienia z sukcesją singularną. Spółka A nadal istnieje i od kilku lat rozlicza się w VAT metoda kasową. Po 7.12.2016 r. nie wystawia już faktur sprzedaży, jednak wciąż na jej konto wpływają zapłaty za faktury sprzedaży wystawione przed 7.12.2016 oraz reguluje płatności za zakupy dokonane przed 7.12.2016, dodatkowo część płatności za faktury sprzedaży wystawione przed datą wniesienia przedsiębiorstwa wpływa już na konto nowej Spółki B. Spółka B nie rozlicza się metodą kasową.
Która Spółka powinna rozliczać VAT dotyczący zdarzeń powstałych przed 7.12.2016 r., jeśli płatność następuje po dacie wniesienia przedsiębiorstwa?
Odpowiedź:
Podatek powinien być rozliczony w tej spółce, która dokonała czynności (tj. w spółce A).
Uzasadnienie:
W sytuacji opisanej w pytaniu mamy do czynienia z sytuacją o tyle szczególną, że spółka A po wniesieniu aportem swego przedsiębiorstwa do innej spółki (spółki B) nadal istnieje. Podatnik w dalszym ciągu istnieje.
Zauważyć należy, że zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2016 r. poz. 710 ze zm.) – dalej u.p.t.u., podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Podatnikiem jest zatem spółka, a nie jej przedsiębiorstwo. Podatnik ten nadal egzystuje.
Skoro podatnik ten nadal egzystuje, to nie ma powodu, aby obowiązek podatkowy – od czynności jaka u niego wystąpiła – nie był rozliczony przez tego właśnie podatnika.
Ponadto na gruncie podatkowym nie mamy tutaj do czynienia z sukcesją prawnopodatkową. Z przepisu art. 93a § 5 ustawy z 29.08.1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2017 r. poz. 201 ze zm.) – dalej o.p., wynika, że spółka niemająca osobowości prawnej, do której osoba fizyczna wniosła na pokrycie udziału wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa, wstępuje w przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa wniesionego przedsiębiorstwa, z wyjątkiem tych praw, które nie mogą być kontynuowane na podstawie przepisów regulujących opodatkowanie spółek niemających osobowości prawnej. Tylko zatem w zakresie wkładów przedsiębiorstw do spółek osobowych ma miejsce sukcesja prawnopodatkowa. Nie występuje ona w przypadku wkładów do spółek kapitałowych.
Tak więc podatek powinien być rozliczony w tej spółce, która dokonała czynności (tj. w spółce A).
Powyższe jest uzasadnione również faktem, że przedmiot podatku (czyli czynność) zaistniała u spółki A. Od tej czynności nie zdążył powstać obowiązek podatkowy przed wniesieniem przedsiębiorstwa wkładem do spółki. Powyższe nie jest jednakże uzasadnieniem, aby obowiązek podatkowy powstawał u innego podmiotu, niż ten, u którego powstał przedmiot podatku.
Adam Bartosiewicz, autor współpracuje z publikacją Vademecum Doradcy Podatkowego
Odpowiedzi udzielono 21.02.2017 r.