Pytanie
Podatnik sprzedał mieszkanie, które otrzymał w darowiźnie wraz z działką i garażem. Pomimo tego, iż sprzedaż korzystała z ulgi meldunkowej, urząd nakazał opodatkować grunt oraz garaż podatkiem 19 proc. Podatnik wystąpił o interpretację indywidualną, ale otrzymał niekorzystną, i w związku z tym zapłacił podatek. Obecnie otrzymał zmianę interpretacji od Ministra Finansów, z której wynika, iż zapłacił podatek bezpodstawnie.
W jaki sposób powinien wystąpić do urzędu skarbowego o zwrot nadpłaconego podatku?
Odpowiedź
Podatnik powinien złożyć wniosek o stwierdzenie nadpłaty i powołać się w nim na interpretację Ministra Finansów (a dokładniej na dokonaną przez niego zmianę interpretacji).
Uzasadnienie
Zgodnie z art. 72 § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) – dalej o.p. – za nadpłatę uważa się między innymi kwotę nadpłaconego lub nienależnie zapłaconego podatku. Z pytania wynika, że podatnik zapłacił podatek w oparciu o stanowisko organu podatkowego, ale minister finansów uznał, że stanowisko to było nieprawidłowe, wobec czego podatek został zapłacony nienależnie. Tym samym mamy do czynienia z nadpłatą podatku.
Stwierdziwszy, że podatek był nienależny, podatnik powinien wystąpić o jego zwrot. Przepisy nie określają przy tym urzędowego wzoru wniosku o zwrot nadpłaty. We wniosku należy jednak sprecyzować o jakie zobowiązanie chodzi (podatek dochodowy od sprzedaży nieruchomości) i wykazać, że zapłacony podatek był nienależny. Dysponując interpretacją ministra finansów nie powinno przysparzać to większych trudności – wystarczy się na nią powołać.
Dodatkowo podatnik powinien zastanowić się, jak zadysponować nadpłatą. Może wystąpić o jej zwrot lub o zaliczenie jej na poczet innych zobowiązań podatkowych. Zgodnie z art. 77b § 1 o.p. w przypadku zażądania zwrotu, następuje on
1) na wskazany rachunek bankowy podatnika, płatnika lub inkasenta obowiązanego do posiadania rachunku bankowego;
2) w gotówce, jeżeli podatnik, płatnik lub inkasent nie są obowiązani do posiadania rachunku bankowego, chyba że zażądają zwrotu nadpłaty na rachunek bankowy.
Podatnik powinien zatem określić także formę zwrotu nadpłaconego podatku.