Odpowiedź:
Świadczenia uzyskane po zakończeniu prowadzonej działalności gospodarczej, a z działalnością tą związane, stanowią przychody z działalności gospodarczej.
Uzasadnienie:
Przychody uzyskane po likwidacji działalności gospodarczej, o ile pochodzą z tej działalności, będą zaliczane do przychodów z działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) – dalej u.p.d.o.f.). Jest to zasada podobna do tej obowiązującej w przypadku odpłatnego zbycia składników majątku pozostałych po likwidacji działalności gospodarczej.
Należy przy tym zwrócić uwagę, że zwrot nadpłaconych składek, zaliczonych do kosztów, nie może zostać wyłączony z przychodów, bowiem przychodów nie stanowi jedynie wartość zwróconych innych wydatków niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów (art. 14 ust. 3 pkt 3a u.p.d.o.f.). Przychodami są również nieodpłatne świadczenia z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (art. 14 ust. 2 pkt 8 u.p.d.o.f.).
Trzeba również pamiętać, że ani zwrot składek, ani dofinansowanie z PFRON nie zostały zwolnione z opodatkowania na mocy art. 21 u.p.d.o.f.
Podobne stanowisko wyrażono m.in. w interpretacji Ministra Finansów z dnia 25 kwietnia 2014 r., ITPB1/415-112/14/MW.
Krzysztof Klimek, autor współpracuje z publikacją Vademecum Głównego Księgowego
Odpowiedzi udzielono 15.04.2016 r.
Jak opodatkować świadczenia uzyskane po likwidacji działalności gospodarczej?
Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Głównego KsięgowegoPrzedsiębiorca po likwidacji działalności otrzymał przychody z ZUS (zwrot nadpłaconych składek uprzednio zaliczonych do kosztów uzyskania przychodu) oraz refundacje z PFRON.Czy otrzymane kwoty będą stanowiły przychód z działalności gospodarczej (i należy wypełnić PIT-36), czy też można zaliczyć je do innych przychodów?