Odpowiedź:

Ponieważ samochód osobowy został wycofany z działalności gospodarczej w marcu 2010 r., do dnia 31 marca 2016 r. przychody ze sprzedaży tego samochodu będą zaliczane do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.
Jeśli zatem jego sprzedaż nastąpi w styczniu 2016 r. przychody z tego tytułu należy rozliczyć jako przychód z działalności gospodarczej.
Jeżeli przekazując samochód na cele prywatne podatnik odpowiednio skorygował wszystkie koszty związane z nabyciem samochodu wcześniej zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, wówczas przy sprzedaży samochodu, dla której przychód zaliczany jest do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, moim zdaniem, kosztem uzyskania przychodów będzie koszt poniesiony na nabycie samochodu osobowego.
Natomiast przychody uzyskane ze sprzedaży tego samochodu dokonanej po dniu 31 marca 2016 r. zaliczane będą do przychodów z odpłatnego zbycia innych rzeczy i nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. W tym przypadku koszty uzyskania przychodów nie wystąpią.

Uzasadnienie:

Z opisu pytania wynika, że osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą nabyła w kwietniu 2009 r. samochód osobowy i ze względu na przewidywany okres używania krótszy niż rok, nie zaliczyła go do środków trwałych lecz do wyposażenia. Przed upływem roku, w marcu 2010 r., samochód faktycznie został wycofany z działalności gospodarczej i przekazany na cele prywatne.
Na mocy art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) – dalej u.p.d.o.f. – jednym ze źródeł przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.
Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. c u.p.d.o.f., do przychodów z działalności gospodarczej zalicza się również przychody z odpłatnego zbycia składników majątku będących składnikami majątku, które ze względu na przewidywany okres używania równy lub krótszy niż rok nie zostały zaliczone do środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych, wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą lub przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej.
Zatem, co do zasady, przychód ze sprzedaży takiego składnika majątku winien być traktowany jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej.
Co prawda art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d u.p.d.o.f. stanowi, że odrębnym źródłem przychodów jest odpłatne zbycie innych rzeczy (do tej kategorii zaliczane są też samochody osobowe), jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie. Jednak na podstawie art. 10 ust. 2 pkt 3 u.p.d.o.f. zasadą jest, że przepisu tego nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 u.p.d.o.f., nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.
Skoro samochód osobowy został wycofany z działalności gospodarczej w marcu 2010 r., do dnia 31 marca 2016 r. przychody ze sprzedaży tego samochodu będą zaliczane do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.
Natomiast przychody uzyskane ze sprzedaży tego samochodu dokonanej po dniu 31 marca 2016 r. zaliczane będą do przychodów z odpłatnego zbycia innych rzeczy i nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Co do kosztów uzyskania przychodów należy wskazać na początek na wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 10 października 2014 r., I SA/Wr 1673/14, w którym wyjaśniono, że ze względu na wyłączenie z kosztów uzyskania przychodów określone w art. 23 ust. 1 pkt 49 u.p.d.o.f., podatnik, który wydatek na zakup rzeczowego składnika majątku zużywającego się stopniowo zaliczy ze względu na jego przewidywany okres używania krótszy niż rok - od razu w koszty, a następnie przed upływem roku wycofa go z działalności na cele osobiste - będzie zobowiązany skorygować koszty o całą kwotę (podobnie WSA w Poznaniu w wyrokach z dnia 27 sierpnia 2013 r., I SA/Po 220/13 oraz z dnia 13 listopada 2013 r., I SA/Po 501/13).
Należy więc założyć, że przekazując samochód na cele prywatne podatnik odpowiednio skorygował koszty uzyskania przychodów.
Wówczas, przy sprzedaży samochodu, dla której przychód zaliczany jest do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, moim zdaniem, należy odpowiednio zastosować zasady określania dochodu z odpłatnego zbycia składników majątku wykorzystywanych na potrzeby działalności gospodarczej. W sytuacji opisanej w pytaniu kosztem uzyskania przychodów będzie więc koszt poniesiony na nabycie samochodu osobowego.

Karol Różycki

Odpowiedzi udzielono 13.01.2016 r.