Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Głównego Księgowego
Na fakturze zakupu jest materiał i koszt transportu.
Jak należy księgować tę fakturę?
Odpowiedź:
Koszt transportu powinien co do zasady zwiększyć cenę nabycia materiałów. Fakturę można zatem zaksięgować przykładowo zapisem:
Wn konto 311 Materiały
Ma konto 202 Rozrachunki z dostawcami krajowymi.
Uzasadnienie:
Zgodnie z art. 28 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 330 z późn. zm.) – dalej u.o.r. – rzeczowe składniki aktywów obrotowych (tu: materiały) wycenia się nie rzadziej niż na dzień bilansowy według cen nabycia lub kosztów wytworzenia nie wyższych od cen ich sprzedaży netto na dzień bilansowy.
Zgodnie natomiast z art. 28 ust. 2 u.o.r. cena nabycia, o której mowa powyżej, to cena zakupu składnika aktywów, obejmująca kwotę należną sprzedającemu, bez podlegających odliczeniu podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego, a w przypadku importu powiększona o obciążenia o charakterze publicznoprawnym oraz powiększona o koszty bezpośrednio związane z zakupem i przystosowaniem składnika aktywów do stanu zdatnego do używania lub wprowadzenia do obrotu, łącznie z kosztami transportu, jak też załadunku, wyładunku, składowania lub wprowadzenia do obrotu, a obniżona o rabaty, opusty, inne podobne zmniejszenia i odzyski.
Należy jednak zauważyć, że jednostki mogą stosować pewne uproszczenia. Zgodnie bowiem np. z art. 34 ust. 1 u.o.r. jednostki mogą wyceniać materiały i towary w cenach zakupu, jeżeli nie zniekształca to stanu aktywów oraz wyniku finansowego jednostki. W takim przypadku koszt transportu może zostać ujęty w kosztach okresu.
Michał Topulniak, autor jest redaktorem publikacji Vademecum Głównego Księgowego
Odpowiedzi udzielono 19.02.2016 r.