Pytanie
Kupiliśmy towar z kraju trzeciego. Znajduje się on nieoclony w składzie w Polsce. Nie mieliśmy klienta gotowego do zakupu, więc nie chcieliśmy ponosić należności celnych. W ostatnim czasie znalazł się klient z poza UE.
Jak należy wykazać na gruncie VAT sprzedaż nieoclonego towaru dokonaną na rzecz klienta z kraju trzeciego - czy jako niepodlegającą opodatkowaniu (traktując jako sprzedaż poza terytorium kraju), eksport (nie było jednak importu, nie uiszczono należności celnych), czy sprzedaż na terenie Polski z 23% VAT?
Odpowiedź
odpowiedzi udzielono: 31 stycznia 2012 r.
Dostawa nieoclonego towaru na rzecz odbiorcy z poza UE podlega opodatkowaniu VAT w Polsce. Może być ona uznana za eksport towarów, co do zasady, jeśli wywóz towaru z terytorium kraju poza terytorium Unii Europejskiej zostanie potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych.
W przeciwnym razie dostawę towaru znajdującego się w składzie celnym należy opodatkować VAT jak odpłatną dostawę na terytorium kraju.
Uzasadnienie
Zgodnie z definicją zawartą w art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.) - dalej u.p.t.u. - przez terytorium kraju rozumie się terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Jeśli więc towary znajdują się w składzie celnym znajdującym się na terytorium Polski, to nawet jeśli towary te nie zostały oclone, znajdują się na terytorium kraju w rozumieniu art. 2 pkt 1 u.p.t.u.
Jak wyjaśnił Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 4 maja 2011 r., IPPP3/443-200/11-2/SM, nie przewiduje się szczególnych uregulowań w rozliczaniu transakcji dotyczących towarów znajdujących się w składzie celnym, które nie zostały dopuszczone do obrotu na terytorium kraju, a także nie traktuje się składu celnego eksterytorialnie. W konsekwencji dostawę towarów w obrębie składu celnego należy uznać za dokonaną na terytorium kraju. Podlega ona tym samym opodatkowaniu VAT na zasadach ogólnych, z zastosowaniem stawek obowiązujących dla konkretnej sprzedaży.
W art. 2 pkt 8 u.p.t.u. zdefiniowane zostało pojęcie eksportu towarów. Rozumie się przez to potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Unii Europejskiej w wykonaniu czynności określonych w art. 7 u.p.t.u., jeżeli wywóz jest dokonany przez:
a) dostawcę lub na jego rzecz, lub
b) nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju, lub na jego rzecz, z wyłączeniem towarów wywożonych przez samego nabywcę dla celów wyposażenia lub zaopatrzenia statków rekreacyjnych oraz turystycznych statków powietrznych lub innych środków transportu służących do celów prywatnych.
Jeśli nie zostaną spełnione wymagania określone w art. 2 pkt 8 u.p.t.u. dostawę towaru znajdującego się w składzie celnym należy opodatkować VAT jak odpłatną dostawę na terytorium kraju.
Karol Różycki