Odpowiedź:

Wskazane prawa stanowią nabycie podlegających amortyzacji jako wartości niematerialne i prawne licencji. Odpisy amortyzacyjne od nich dokonywane stanowią podatkowe koszty uzyskania przychodów bez żadnych dodatkowych warunków. Jeżeli przedmiotowa opłata zostanie wniesiona do spółki będącej nierezydentem (np. niemieckiej spółki matki lub do niemieckiego przedsiębiorstwa powiązanego), w grę wchodzi skorzystanie ze zwolnienia z obowiązku pobrania podatku „u źródła”, jednak ustalenie tego na podstawie treści pytania nie jest możliwe.


Uzasadnienie:

W pierwszej kolejności wyjaśnić pragnę, że zarówno nazwa handlowa, jak i logo stanowią znaki towarowe w rozumieniu ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. – Prawo własności przemysłowej (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r., poz. 1410 z późn. zm.) – dalej p.w.p. Nabyte (oraz nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania) prawa określone w p.w.p. podlegają zaś – o ile ich przewidywany okres używania jest dłuższy niż rok – amortyzacji jako wartości niematerialne i prawne (zob. art. 16b ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2014, poz. 851 z późn. zm.) – dalej u.p.d.o.p.).
W przedstawionym stanie faktycznym nie chodzi jednak o nabycie praw do nazwy handlowej i logo, lecz o nabycie praw do ich używania przez okres pięciu lat. W konsekwencji przedmiotowe prawa nie stanowią wartości niematerialnych i prawnych, o których mowa w art. 16b ust. 1 pkt 6 u.p.d.o.p., lecz licencje stanowiące wartości niematerialne i prawne na podstawie art. 16b ust. 1 pkt 4 u.p.d.o.p. (zob. przykładowo interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 18 grudnia 2014 r. - IPTPB3/423-326/14-2/GG czy interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 13 lipca 2016 r. - IBPB-1-3/4510-517/16/MO).
A zatem nabycie praw, o których mowa, potraktować należy jako nabycie stanowiących wartości niematerialne i prawne licencji. Podlegają one amortyzacji według stawek amortyzacyjnych indywidualnie ustalonych, z zastrzeżeniem, że okres amortyzacji nie może być krótszy niż 60 miesięcy (zob. art. 16m ust. 1 pkt 4 u.p.d.o.p.), co odpowiada maksymalnej rocznej stawce amortyzacyjnej w wysokości 20%. Odpisy amortyzacyjne od przedmiotowych licencji stanowią podatkowe koszty uzyskania przychodów spółki na zasadach ogólnych, a więc bez konieczności spełnienia żadnych szczególnych warunków.
Jednocześnie pragnę wyjaśnić, że jeżeli przedmiotowa opłata zostanie wniesiona do spółki będącej nierezydentem (np. niemieckiej spółki matki lub do niemieckiego przedsiębiorstwa powiązanego), polska spółka ją wypłacająca, co do zasady, będzie obowiązana do pobrania podatku „u źródła” (zob. art. 21 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 26 ust. 1 u.p.d.o.p.). W grę jednak wchodzi skorzystanie w takim przypadku ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 3 u.p.d.o.p., jednakże wskazane informacje nie pozwalają stwierdzić czy w omawianym przypadku spełnione zostaną wszystkie warunki tego zwolnienia.

Tomasz Krywan, autor współpracuje z publikacją Vademecum Głównego Księgowego
Odpowiedzi udzielono  28.07.2016 r.