Jak liczyć 2 lata od końca roku, w którym wystawiono fakturę?
Przykład: faktura z dnia 9 grudnia 2008 r.
Czy 1 stycznia 2011 r. można skorzystać z ulgi na złe długi?
Warunkiem skorzystania z ulgi jest między innymi, aby od daty wystawienia faktury dokumentującej wierzytelność nie upłynęły 2 lata, licząc od końca roku, w którym została wystawiona.
Czyli jak upłynęło co najmniej 2 lata liczone od końca roku, w którym wystawiono fakturę to podatnik nie może już skorygować podatku należnego z tytułu tej dostawy towarów.
Zgodnie z art. 89a ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) - dalej u.p.t.u. podatnik może skorygować podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona.
Czyli podatnik sprzedał towar kontrahentowi lub świadczył usługę, który mu za to nie zapłacił. Oczywiście z uwagi na powstanie obowiązku podatkowego sprzedaż taka została wykazana w ewidencji i w deklaracji składanej za okres, gdy ten obowiązek podatkowy powstał. Jednocześnie była też wystawiona faktura VAT potwierdzająca dokonanie sprzedaży.
Jednak jak wynika z art. 89a ust. 2 pkt 5 u.p.t.u. są jeszcze pewne warunki, które podatnik musi spełnić, aby skorzystać z ulgi na złe długi. Między innymi:
•od daty wystawienia faktury dokumentującej wierzytelność nie upłynęły 2 lata, licząc od końca roku, w którym została wystawiona.
Czyli jak upłynęło co najmniej 2 lata liczone od końca roku, w którym wystawiono fakturę to podatnik nie może już skorygować podatku należnego z tytułu tej dostawy towarów.
Z pytania wynika, że podatnik wystawił fakturę 9 grudnia 2008 r.
W tym przypadku dwa lata liczymy od końca 2008 r. (w 2008 r. została wystawiona faktura), czyli rok 2009 i rok 2010. Do końca 2010 r. (do 31 grudnia 2010 r.) podatnik mógł skorygować podatek należny od transakcji udokumentowanej fakturą wystawioną 9 grudnia 2008 r.