Odpowiedź:
Skoro faktura została wystawiona przed powstaniem obowiązku podatkowego to do przeliczenia na złote należy moim zdaniem przyjąć kurs średni danej waluty obcej ogłoszony przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia faktury.
Uzasadnienie:
Zgodnie z art. 31a ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.) - dalej u.p.t.u. w przypadku gdy kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są określone w walucie obcej, przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego. Podatnik może wybrać sposób przeliczania tych kwot na złote według ostatniego kursu wymiany opublikowanego przez Europejski Bank Centralny na ostatni dzień poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego; w takim przypadku waluty inne niż euro przelicza się z zastosowaniem kursu wymiany każdej z nich względem euro.
Z kolei w myśl art. 31a ust. 2 u.p.t.u. w przypadku gdy podatnik wystawia fakturę przed powstaniem obowiązku podatkowego, a kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są określone na tej fakturze w walucie obcej, przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia faktury. Przepis ust. 1 zdanie drugie stosuje się odpowiednio.
W Państwa sytuacji skoro faktura została wystawiona przed powstaniem obowiązku podatkowego to do przeliczenia na złote należy moim zdaniem przyjąć kurs waluty na podstawie art. 31a ust. 2 u.p.t.u. tj. według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia faktury. Podatnik może wybrać także sposób przeliczania tych kwot na złote według ostatniego kursu wymiany opublikowanego przez Europejski Bank Centralny na ostatni dzień poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego. W takim przypadku waluty inne niż euro przelicza się z zastosowaniem kursu wymiany każdej z nich względem euro.
Zwrócić jednak należy uwagę, że począwszy od 1.01.2014 r. zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 1 lit e obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty z tytułu świadczenia usług zwolnionych od podatku zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 37-41 u.p.t.u. (m.in. usług ubezpieczeniowych).
Przepis powyższy zastąpił art. 19 ust. 13 pkt 4 u.p.t.u. (który już nie obowiązuje), wedle którego dla usług ubezpieczeniowych obowiązek podatkowy powstawał z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze.
Artur Kowalski, autor współpracuje z publikacją Vademecum Głównego Księgowego
Odpowiedzi udzielono 24 listopada 2014 r.
Jak dokonać przeliczenia faktury na złote w przypadku świadczenia usług ubezpieczeniowych w procedurze odwrotnego obciążenia?
Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Głównego KsięgowegoPodatnik VAT świadczy usługi ubezpieczeniowe dla kontrahenta zagranicznego i z tego tytułu wystawia fakturę w euro w procedurze odwrotne obciążenie z 14-dniowym terminem płatności. W Polsce obowiązek podatkowy przy takiej usłudze powstaje w terminie płatności.Czy w tej sytuacji przeliczenia faktury na złote należy dokonać po kursie średnim NBP z dnia poprzedzającego dzień powstania obowiązku podatkowego (art. 31a ust. 1), czy z dnia wystawienia faktury (art. 31a ust. 2)?