Projektowane zmiany związane są z rozszerzeniem zadań realizowanych przez izby celne w związku z nowelizacją ustawy o Służbie Celnej, która weszła w życie 1 kwietnia 2015 r. Zgodnie z tą nowelizacją, zadania z obszaru finansów i księgowości izb celnych wykonywać ma tylko jeden dyrektor izby celnej, zamiast jak dotychczas dyrektorzy wszystkich 16 izb celnych. Ponadto uzupełniony został katalog zadań dyrektora izby celnej o zadania wierzyciela określone w ustawie o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
Zobacz: Weszły w życie zmiany w organizacji administracji skarbowej >>
W związku z tymi zmianami minister finansów w projektowanym rozporządzeniu określił, że Dyrektor Izby Celnej w Krakowie będzie jednostką wyznaczoną do rozliczania należności dokonywanych przez przedsiębiorców i podatników. Nastąpi likwidacja rachunków bankowych dla dochodów organów podatkowych w pozostałych izbach. Podatnik będzie dokonywał wpłat należności celnych, podatkowych i innych należności, których pobór należy do właściwości organów Służby Celnej na rachunek bankowy Izby Celnej w Krakowie. Utworzona zostanie ogólnopolska komórka organizacyjna, zlokalizowana w Nowym Targu, realizująca zadania z zakresu obsługi rozliczeń finansowo-księgowych w ramach jednego okienka rozliczeniowego.
Zobacz: Jedno "okienko rozliczeniowe” w sprawach podatkowych i celnych >>
Projekt przewiduje też, że Dyrektor Izby Celnej w Szczecinie będzie organem właściwym na terytorium całego kraju do wykonywania zadań wierzyciela w odniesieniu do obowiązków wynikających z wydanych przez naczelnika urzędu celnego decyzji, postanowień lub mandatów karnych, z przyjętych zgłoszeń celnych, deklaracji, informacji o opłacie paliwowej albo informacji o dopłatach, z wydanych przez dyrektora urzędu kontroli skarbowej decyzji w zakresie podatku akcyzowego oraz podatku od wydobycia niektórych kopalin, a także orzeczeń sądowych, których wykonanie następuje w trybie przepisów ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
Projektowane zmiany w rozporządzeniu w sprawie wyznaczenia organu Służby Celnej właściwego do wykonywania niektórych zadań Służby Celnej oraz określenia terytorialnego zasięgu jego działania mają wejść w życie 1 lipca 2015 r.
Informacja pochodzi z programu Lex Administracja Skarbowa