Osią sporu w niniejszej sprawie była dopuszczalność wystąpienia z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów procesowych zawartych w ustawie o kontroli skarbowej oraz ustawie o swobodzie działalności gospodarczej.
Zdaniem organu podatkowego urzędowa interpretacja przepisów prawa podatkowego może dotyczyć wyłącznie prawa podatkowego materialnego, ponieważ nie można zasadnie mówić o możliwości zastosowania się podatnika do przepisów regulujących prawa i obowiązki organów podatkowych, których adresatami i podmiotami uprawnionymi do stosowania są organy podatkowe.
Podatnik uznał, że stanowisko organu podatkowego stoi w sprzeczności z przepisami prawa, z których nie wynika w żaden sposób, aby indywidualna interpretacja prawa podatkowego mogła dotyczyć jedynie prawa materialnego.
Sprawa trafiła do WSA w Łodzi, który za prawidłowe uznał stanowisko organu podatkowego. Zdaniem Sądu skoro zastosowanie się do interpretacji indywidualnej nie może szkodzić temu, kto się do niej zastosował, to nie można zasadnie mówić o możliwości zastosowania się podatnika do przepisów regulujących postępowanie podatkowe, których adresatem i podmiotem uprawnionym do stosowania są organy podatkowe.
Z przepisów Ordynacji podatkowej nie wynika jakakolwiek ochrona natury procesowej. Sąd uznał, że gdyby przedmiotem interpretacji urzędowych mogły być także przepisy procesowe ustawodawca przewidziałby odpowiadającą im sferę ochrony prawnej.
Wyrok WSA w Łodzi z 13 października 2011 r., I SA/Łd 1046/11, LEX nr 981468.