Informacja PKPP Lewiatan na temat opodatkowania dochodów piłkarzy na EURO 2012

Piłkarze zagraniczni grający na EURO 2012 nie zapłacą podatku dochodowego od dochodów uzyskanych z tytułu otrzymanych nagród i premii, a polscy piłkarze zapłacą podatek wynoszący 10 proc. przychodu - tak wynika z informacji opublikowanej przez PKPP Lewiatan.

Ministerstwo Finansów zaniechało opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych i od osób prawnych UEFA oraz osób delegowanych do Polski w celu organizacji EURO 2012, wykonywania pracy albo świadczenia usług w związku z tym turniejem. Minister finansów w tym celu dnia 28 lutego 2011 r. podpisał rozporządzenie w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od niektórych rodzajów dochodów (przychodów) podatników podatku dochodowego od osób prawnych i podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz. U. Nr 52, poz. 267).

Rozporządzenie dotyczy dwóch grup podmiotów, tj. podatników podatku dochodowego od osób prawnych (UEFA oraz utworzone zgodnie z prawem szwajcarskim podmioty, których UEFA jest jedynym udziałowcem lub akcjonariuszem) oraz osób fizycznych nie mających miejsca zamieszkania na terytorium RP bezpośrednio przed przybyciem do Polski w celu organizacji turnieju UEFA, wykonywania pracy albo świadczenia usług w związku z tym turniejem, delegowanych przez UEFA lub jej spółki zależne lub akredytowanych przez UEFA (piłkarze, trenerzy, obsługa medyczna piłkarzy, obsługa techniczna). W odniesieniu do osób prawnych (UEFA) oraz do osób delegowanych, zaniechaniem objęte są dochody (przychody) uzyskane od 1 stycznia 2010 r. do 31 grudnia 2012 r., natomiast w odniesieniu do osób akredytowanych przez UEFA, zaniechaniem objęte zostaną dochody (przychody) uzyskane w roku 2012.

Zagraniczni piłkarze grający na Euro 2012 nie zapłacą zatem podatku dochodowego w związku z grą na boisku. Inaczej sprawa przedstawia się natomiast odniesieniu do piłkarzy polskich. Ci bez wątpienia zapłacą podatek dochodowy, kwestią sporną jest natomiast źródło uzyskanych przez nich przychodów. W czasie poprzednich mistrzostw Europy w Austrii i Szwajcarii piłkarze nie byli zwolnieni z opłacania podatku dochodowego - czytamy w informacji opublikowanej przez Konfederację Lewiatan.

Konfederacja przywołała wyrok NSA z dnia 25 listopada 2011 r. (II FSK 1002/10) zgodnie z którym piłkarze, którzy otrzymują wynagrodzenie w związku z uczestnictwem w rozgrywkach sportowych, nie mogą rozliczać swoich dochodów w ramach działalności gospodarczej. Konsekwencją takiej kwalifikacji jest brak możliwości korzystania przez sportowca z liniowej stawki podatku dochodowego i konieczność zastosowania wyłącznie zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodu. Dla podmiotu wypłacającego wynagrodzenie dla sportowca oznacza to konieczność potrącenia zaliczki na podatek dochodowy przy wypłacie tego wynagrodzenia.

Z informacji PKPP wynika, że dochody polskich piłkarzy uzyskane na EURO 2012 z tytułu nagród i premii będą podlegać prawdopodobnie opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem, wynoszącym 10 proc. przychodu. Piłkarze polscy, którzy urodzili się za granicą i tam mieszkają, podatku nie zapłacą w ogóle, bo skorzystają ze zwolnienia. Sportowiec nie musi po odebraniu nagrody iść do urzędu skarbowego, aby zapłacić podatek. Obowiązek ten spoczywa na organizatorze, wchodzi on w rolę płatnika i zobowiązany jest obliczyć, pobrać i wpłacić podatek na rachunek właściwego US.

Opracowanie: Katarzyna Bogucka, RPE WKP

Źródło: www.pkpplewiatan.pl, stan z dnia 6 czerwca 2012 r.

Data publikacji: 6 czerwca 2012 r.