Uwzględniając fakt, iż MSSF dla MŚP jest relatywnie „nowym” standardem postanowiono wprowadzić do niego jedynie ograniczone zmiany.
Zaproponowane obecnie zmiany mają charakter wyjaśniający i polegają głównie na wprowadzeniu dodatkowych wytycznych mających pomóc jednostkom MŚP w stosowaniu tego standardu. Wersja wstępna proponowanych zmian, opublikowana w dniu 3 października, zakłada uwzględnienie w MSSF dla MŚP części zmian wynikających z poprawek oraz nowych standardów opublikowanych po publikacji MSSF dla MŚP w 2009 r., w tym w szczególności:
- Prezentacja składników pozostałych dochodów całkowitych (poprawka do MSR 1 z 2011 r.),
- Klasyfikacja emisji praw poboru (poprawka do MSR 32 z 2009 r.),
- Pożyczki rządowe (poprawka do MSSF 1).
Zgodnie z opublikowaną propozycją, do zapisów standardu MSSF dla MŚP zostałyby również inkorporowane drobne zmiany wynikające z tzw. corocznych ulepszeń MSSF (za okres obejmujący lata 2010-2012), jak również aktualizacji podlegałby rozdział 26 (Płatności w formie akcji) oraz rozdział 33 (Ujawnianie informacji na temat podmiotów powiązanych).
Wskazane zmiany IASB uznała za szczególnie istotne dla problematyki sektora MŚP, a jednocześnie są one zgodne z podstawowym celem, jaki przyświecał tworzeniu standardu dla tych jednostek – doprecyzowanie zagadnień, które powodują problemy praktyczne.
Propozycja ograniczonych zmian do MSSF dla MŚP nie powinna zdaniem IASB stanowić problemu dla użytkowników, gdyż obejmie jedynie ograniczoną liczbę paragrafów tego standardu.
W odniesieniu do wskazówek stosowania opublikowana propozycja zmian uzupełnia wytyczne dotychczas zawarte w MSSF dla MŚP o wytyczne dotyczące:
- nowych definicji, jak np. aktywny rynek, minimalne płatności leasingowe, koszty transakcyjne,
- sporządzania skonsolidowanych sprawozdań finansowych w sytuacji, gdy jednostki w grupie mają różne dni bilansowe,
- kalkulacji udziałów niekontrolujących,
- klasyfikacji instrumentów finansowych jako zobowiązań finansowych lub instrumentów kapitałowych,
- rachunkowego ujęcia rozliczenia dywidendy w formie przekazania niepieniężnych składników aktywów,
- wymagań w zakresie rachunkowości odnoszących się do działalności wydobywczej,
- transakcji płatności w formie akcji, w których otrzymana zapłata wydaje się być niższa od wartości godziwej przekazanych instrumentów kapitałowych lub zaciągniętych zobowiązań.
Wersja wstępna propozycji zmian jest dostępna (bez opłat) pod adresem: http://www.ifrs.org/IFRS-for-SMEs/ED-October-2013/Documents/ED-IFRS-for-SMEs-October-2013.pdf
Uwagi i komentarze dotyczące tej propozycji można zgłaszać do IASB w terminie do 3 marca 2014 r.