17 września 2014 r. IASB opublikowała dokument dyskusyjny DP/2014/2 Sprawozdawczość dotycząca finansowych skutków regulacji cen. Celem tej publikacji jest przybliżenie istoty działalności o regulowanych cenach, a następnie próba identyfikacji, jakie informacje o finansowych aspektach takiej działalności są najbardziej istotne dla użytkowników sprawozdań finansowych. Dokument ten koncentruje się w szczególności na tzw. „zdefiniowanej regulacji cen” (określenie przyjęte w DP/2014/2), która ma zastosowanie w takich rodzajach działalności, kiedy klienci nie mają niemal żadnej możliwości zakupu dóbr bądź usług od jednostek innych niż te, które podlegają regulacji cen, a dane dobra/usługi są szczególnie istotne (jak np. dostarczanie wody pitnej lub energii elektrycznej). Celem „zdefiniowanej regulacji cen” jest zapewnienie równowagi między potrzebami klientów do nabycia dóbr/usług po „rozsądnych” cenach z potrzebami jednostek świadczących dane usługi (sprzedające dobra) do osiągnięcia wyników finansowych zapewniających stabilność i pozwalających na pozyskanie kapitału.
W opublikowanym przez IASB dokumencie dyskusyjnym objaśniono również większość możliwych sposobów regulacji cen, jak np. oparte na ponoszonych kosztach, czy zapewniające uzyskanie określonej stopy zwrotu z zaangażowanego kapitału.
DP/2014/2 nie zawiera propozycji sprawozdawczego ujęcia finansowych efektów działalności o regulowanych cenach, natomiast przedstawia możliwe do zastosowania rozwiązania wraz z ich wadami oraz zaletami. W dokumencie tym IASB poszukuje także odpowiedzi na pytanie, czy wymogi prezentacyjne i ujawnieniowe zawarte w MSSF 14 Salda pozycji odroczonych w wyniku działalności o regulowanych cenach (ang. Regulatory Deferral Accounts) powinny stanowić podstawę dla przyszłych rozwiązań, jakie mogą zostać opracowane w następstwie otrzymanych uwag i komentarzy.
Uwagi i komentarze dotyczące opublikowanego dokumentu dyskusyjnego można zgłaszać do 15 stycznia 2015 r., a pełna wersja DP/2014/2 jest dostępna TUTAJ>>>
Artykuł pochodzi z Vademecum Głównego Księgowego.