Sposób i zasady sporządzania i przekazywania sprawozdań w zakresie operacji finansowych, w tym Rb-N i Rb-Z, określają przepisy rozporządzenia w sprawie sprawozdań jednostek sektora finansów publicznych w zakresie operacji finansowych. Dla potrzeb ustalenia kręgu jednostek zobowiązanych do sporządzania i przekazywania sprawozdań w zakresie operacji finansowych, należy posłużyć się definicją „jednostki” zawartej w § 1 ust. 2 pkt. 1 tego rozporządzenia.
Z definicji tej wynika, że użyte w rozporządzeniu określenie „jednostka” oznacza jednostkę sektora finansów publicznych. Natomiast odpowiedź na pytanie jakie jednostki zaliczamy do jednostek sektora finansów publicznych, znajdziemy w przepisie art. 9 ustawy o finansach publicznych. Z przepisu tego wynika, że sektor finansów publicznych tworzą:
1) organy władzy publicznej, w tym organy administracji rządowej, organy kontroli państwowej i ochrony prawa oraz sądy i trybunały;
2) jednostki samorządu terytorialnego oraz ich związki;
3) jednostki budżetowe;
4) samorządowe zakłady budżetowe;
5) agencje wykonawcze;
6) instytucje gospodarki budżetowej;
7) państwowe fundusze celowe;
8) Zakład Ubezpieczeń Społecznych i zarządzane przez niego fundusze oraz Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i fundusze zarządzane przez Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego;
9) Narodowy Fundusz Zdrowia;
10) samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej;
11) uczelnie publiczne;
12) Polska Akademia Nauk i tworzone przez nią jednostki organizacyjne;
13) państwowe i samorządowe instytucje kultury oraz państwowe instytucje filmowe;
14) inne państwowe lub samorządowe osoby prawne utworzone na podstawie odrębnych ustaw w celu wykonywania zadań publicznych, z wyłączeniem przedsiębiorstw, instytutów badawczych, banków i spółek prawa handlowego.
A zatem, do pozostałych jednostek posiadających osobowość prawną, zobowiązanych do sporządzania i przekazywania sprawozdań w zakresie operacji finansowych, o których mowa w § 6 ust. 1 pkt 7 ww. rozporządzenia zalicza się niżej wymienione jednostki, dla których organem założycielskim i nadzorującym w przypadku gmin jest: wójt, burmistrz, prezydent, tj.:
a) samorządowe instytucje kultury,
b) samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej,
c) samorządowe osoby prawne utworzone na podstawie odrębnych ustaw w celu wykonywania zadań publicznych, z wyłączeniem przedsiębiorstw, banków i spółek prawa handlowego.
Artykuł pochodzi z programu Vademecum Głównego Ksiego Administracja